Jak zwiększyć pewność siebie? – skuteczne sposoby

  • Published
  • Posted in artykuł
  • 9 mins read

Pewność siebie jest powszechnie uważana za jedną z najbardziej atrakcyjnych cech, jaką każdy chciałby mieć. Wierzymy, że pewność siebie może zwiększyć szanse na znalezienie pracy, pomóc w sukcesie zarówno zawodowym jaki osobistym. Czym jest tak naprawdę pewność siebie? Jak ją budować, wzmacniać, czy odzyskać? Czy można nie mieć w ogóle pewności siebie? 

Czym jest pewność siebie – definicja

Pewność siebie to poczucie zaufania do swoich zdolności, cech i osądu.

Pewność siebie może odnosić się do ogólnego poczucia wiary i zaufania do zdolności kontrolowania swojego życia lub może być bardziej specyficzna dla konkretnych sytuacji. Na przykład możesz mieć dużą pewność siebie w dziedzinie konkretnej wiedzy, ale czuć się mniej pewnie w innych obszarach.

Wpływ samooceny/poczucia wartości na pewność siebie

Poczucie własnej wartości i pewność siebie mogą się nam nakładać na siebie, ale są to różne pojęcia.

Poczucie własnej wartości to rzetelna, uczciwa, przyjazna opinia o sobie. Składa się na nią miłości do siebie, znajomość siebie (swoich mocnych, słabszych stron, temperamentu, przekonań, mechanizmów obronnych itp.), umiejętność wybaczania sobie, troska o siebie i pewność siebie. Poczucie wartości nie jest stałe, rozwija się i zmienia w wyniku doświadczeń życiowych i interakcji z innymi ludźmi.

Pewność siebie to składowa poczucia wartości. Zmienia się również w zależności od sytuacji. Tak jak wspomniałam wyżej możesz czuć się pewnie w pewnych okolicznościach, a mniej pewnie w innych, jest to zupełnie naturalne. 

Pewność siebie – psychologia

Zastanawiasz się skąd bierze się pewność siebie? Jeśli chodzi o pewność siebie, najczęściej należymy do jednej z 3 grup: grupa tych, którzy nie mają pewności siebie, tych, którzy mają za dużo pewności siebie i tych, którzy mają odpowiednią dozę pewności siebie, która jest ugruntowana w rzeczywistości, samoświadomości, pokorze, czy wierze. 

Co dodaje pewności siebie?

Pewność siebie może pochodzić z różnych źródeł, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Źródła zewnętrzne to edukacja, zdrowie, sytuacja finansowa, pozycja zawodowa, osiągnięcia, wykształcenie itp. Źródła wewnętrzne to wiara, zdolność do przezwyciężania trudności, posiadanie pewnych cech charakteru, umiejętności itp. 

Z jednej strony, rzadko, ale zdarza się, całkowity brak pewności siebie. Jest to sytuacja gdy ktoś dostrzega słabość w wielu lub wszystkich dziedzinach swojego życia. Na przeciwległym biegunie znajduje się przesadna pewność siebie, która jest wynikiem braku wiedzy o sobie, okłamywaniem lub złudzeniem siebie i swoich możliwości. 

Po środku jest właściwa forma pewności siebie, która jest  realistyczna, pełna nadziei, uwzględnia wszystkie  atuty, ale też braki i obszary, które muszą się wciąż rozwijać.

Jak zwiększyć pewność siebie?

Niska pewność siebie nie jest “wyrokiem dożywocia”. Pewności siebie można się nauczyć, ćwiczyć i doskonalić – tak jak każdą inną umiejętność. 

Poniżej kilka wskazówek, które będa pomoce w zwiększanu pewności siebie na co dzień, jeśli odczuwasz czasami brak pewności siebie w 1 lub kilku obszarach:

  1. Rozpoznaj i podkreślaj swoje mocne strony. Nagradzaj się za swoje wysiłki i osiągnięcia.
  2. Kiedy ponosisz porażki, spędź czas na analizie wniosków na przyszłość, ale nie zapominaj też o życzliwości w stosunku do siebie.
  3. Wyznaczaj realistyczne i osiągalne cele. Spisywanie celów na nowy rok, oderwanych od Twoich możliwości, finalnie bardziej Cię osłabi niż zmotywuje! 
  4. Nie oczekuj doskonałości; niemożliwe jest bycie doskonałym w każdym aspekcie życia.
  5. Zaakceptuj, dopuść do siebie swoje emocje. Zwolnij, odpocznij kiedy nie masz najlepszej kondycji mentalno – emocjonalnej. 
  6. Zmierz się z wątpliwościami, lękami na temat siebie, ludzi i sytuacji. Toksyczna pozytywność nie pomaga! Długofalowo powoduje, że masz coraz mniej kontaktu z sobą i swoimi prawdziwymi emocjami. 
  7. Postaraj się mówić o swoich potrzebach i tym co dla Ciebie ważne. 
  8. Naucz się odmawiać, kiedy prośby innych przekraczają twoje wartości, granice i możliwości. 

Brak pewności siebie – przyczyny

Posiadanie niskiej pewności siebie czasami może nie być w ogóle związane z twoimi faktycznymi zdolnościami. Jego przyczyną jest najczęściej opinia o sobie, która może być pełna wątpliwości, lęków, nadmiernej wrażliwości na krytykę czy negatywnego myślenia o sobie.

Niska pewność siebie ma źródło w różnych doświadczeniach, takich jak dorastanie w nieprzyjaznym i krytycznym środowisku, separacja od przyjaciół lub rodziny, zbyt surowa ocena siebie lub obawa przed porażką, która jest wynikiem braku akceptacji ze strony, np. rodziców, za popełnione błędy. 

Budowa pewności siebie

Jeśli Twoim  wyzwaniem jest brak pewności siebie w wielu lub każdym obszarze, warto pomyśleć o współpracy 1:1 ze specjalistą, coachem lub terapeuta. 

Poniżej kilka wskazówek, które możesz zacząć wdrażać od dziś!  

Jak pracować nad pewnością siebie?

Krok nr 1 – Przestań porównywać się do innych

Porównujesz, jak wyglądasz do osób, które obserwujesz w social mediach? A może porównujesz swoją pensję do tego, co zarabia znajomy? ​​Dokonywanie porównań jest po części naturalne, ale  często nie zwiększa to Twojej pewności siebie. Może mieć nawet odwrotny skutek. Jeśli jesteś na etapie budowania od podstaw pewności siebie, postaraj się unikać porównań. Odrzuć social media na jakiś czas, zrób wszystko co pomoże ci to skoncentrować się na własnym życiu i sobie. 

Krok nr 2 – Otaczaj się pozytywnymi ludźmi

Poświęć chwilę i zastanów się, jak się czujesz ze znajomymi? Czy twoi przyjaciele cię wzmacniają, czy też obniżają Twój nastrój? Osoby, z którymi spędzasz czas, mogą wpłynąć na twoje myśli i opinie, które masz na swój temat, bardziej niż możesz sądzić. Nie chodzi o otaczanie się osobami, które nie mają odwagi powiedzieć Ci prawdy, czy czasami pokazać życia poza strefą Twojego komfortu, czy toksycznie pozytywnymi! Chodzi o dzielenie czasu z ludźmi, którzy chcą Twojego dobra i są w stanie Cię wesprzeć w budowaniu pewności siebie, np. pomogą Ci zauważać dobre i słabsze strony, kiedy ich sam/sama ich nie potrafisz dostrzec. 

Krok nr 3 p Zadbaj o ciało.

Trudno jest czuć się dobrze z sobą, jeśli czujemy się źle fizycznie. Każde nadwyrężanie ciała – brak ćwiczeń/nadmierny trening, brak snu/brak zdrowej rutyny wstawania, dieta restrykcyjna/dieta niezdrowa prowadzi do obniżenia pewności siebie. Dbaj o siebie i znajdź balans właściwy dla CIebie w każdym obszarze ciało, sen, deta. 

Krok nr 4 – Bądź dla siebie życzliwy/-a

Współczucie dla samego siebie polega na traktowaniu siebie z życzliwością, gdy popełnisz błąd, zawiedziesz lub doświadczysz niepowodzenia. Pozwala lepiej radzić sobie z trudnymi emocjami i podnosić się po trudnych doświadczeniach. Warto pamiętać, że słowo fail (porażka), tak naprawdę oznacza  – first attempt in learning  – pierwszą próbę nauki! 

Krok nr 5 – Poznaj i zapanuj nad swoim wewnętrznym dialogiem 

Negatywne mówienie do siebie może ograniczać twoje zdolności i zmniejszać pewność siebie, przekonując podświadomość, że „nie poradzisz sobie” z czymś lub że jest „zbyt trudne” i „nie powinieneś nawet próbować”. Skrajnie, optymistyczne mówienie do siebie może tym samym prowadzić do poczucia że siebie okłamujesz. Aby wzmocnić siebie nie chodzi o okłamywanie siebie, ale poświęcenia czasu na uważne zwracanie uwagi na swoje wewnętrzne narracje i uświadomienie sobie, że Twoje myśli nie zawsze są trafne nie są Tobą. Są opinią którą masz o sobie, a opinie zawsze możesz zmienić, zwłaszcza jeśli jest wyjątkowo blokująca, negatywna, osłabiające Cię na co dzień.

Lek na pewność siebie – czy istnieje magiczny środek?

Nie ma magicznej pigułki, która sprawi, że zaczniesz być pewny/pewna siebie od ręki. Ale mam tez dobrą wiadomośc! Konsekwentne budowanie i wzmacnianie pewności siebie zdecydowanie będzie tą magiczną, kluczową pigułką do stabilnego poczucia wartości, a tym samym do twojego spełnienia, realizacji celów zarówno zawodowych jak i osobistych! 

Podsumowanie

Budowanie pewności siebie nie jest procesem. Oczywiście można w ciągu jednego dnia wzmocnić się merytorycznie w jakimś obszarze, np. przed ważną prezentacją, ale budowanie, lub wzmacnianie wewnętrznych źródeł pewności siebie wymaga świadomej pracy nad sobą. 

Jeśli nie chcesz dłużej czekać i chcesz zbudować stabilne poczucie wartości w tym również wzmocnić, lub zbudować pewność siebie od podstaw, mam dla Ciebie dwie opcje. 

Sesje indywidualne – zapisz się na wstępną konsultację

Potrzebujesz pomocy?

Skorzystaj z darmowej konsultacji. Podpowiem, jakie powinny być kolejne kroki w Twojej sytuacji i wspólnie zdecydujemy, jaka forma pracy jest dla Ciebie najlepsza.