Natrętne myśli – czym są i jak sobie radzić?

  • Published
  • Posted in artykuł
  • 4 mins read

Natrętna myśl to powtarzająca się, niechciana i wszechobecna myśl, która powoduje cierpienie i uniemożliwia bycie obecnym w teraźniejszości. Wszyscy mamy tysiące myśli, które pojawiają się w naszych głowach przez cały dzień. Ale w przeciwieństwie do większości z naszych myśli, natrętna myśl prowadzi do wewnętrznego niepokoju.

Natrętne myśli – przykłady 

Najczęściej natrętne myśl dotyczą związku, sytuacji zawodowej, finansowej, zdrowotnej, przykładowo:

  • Czy na pewno jestem z właściwym partnerem, czy to co czuję jest miłością? 
  • Czy na pewno dobrze wybieram pracę/szkolenie/szkołę/zawód?
  • Co jeśli zabraknie mi pieniędzy/zwolnią mnie z pracy? 
  • Co jeśli sobie nie poradzę?
  • Co jeśli już nigdy nikogo nie poznam? 
  • Obawiam się, że jestem chora na…?
  • Co jeśli nigdy nie zajdę w ciążę/moje dziecko będzie chore? 
  • Co się stanie, jeśli zostanę bezdomny i samotny? itp. 

Nawet jeśli twoje myśli nie zaczynają się od słów „co by było, gdyby”, ale są bardziej jak stwierdzenia lub fakty, nadal mogą to być natrętne myśli.

Natrętne myśli – czym są naprawdę

Poniżej kilka najważniejszych prawd dotyczących natrętnych myśli, które warto żebyś zapamiętał/-a: 

  • Cierpienie z powodu natrętnych myśli jest uzależnieniem psychicznym. Nie jest to uzależnienie od substancji (narkotyki, alkohol, kawa, jedzenie) ani uzależnienie od procesu (gry, hazard, zakupy), ale działa w podobny sposób, ponieważ służy do znieczulenia emocjonalnego bólu i ochrony przed byciem w pełni obecnym. 
  • Natrętne myśli to mechanizmy obronne, które chronią cię przed dotknięciem bardziej wrażliwych/trudniejszych uczuć/emocji. 
  • Natrętne myśli często prowadzą do blokującego perfekcjonizmu i odcinają od odczuwania sytuacji tu i teraz. Szepczą ci do ucha historię, której podtekstem jest przekonanie, że jeśli uda ci się zdobyć idealnego partnera, pracę, dom lub dziecko, będziesz szczęśliwy.

Natrętne myśli – jak sobie radzić? 

Jedną z charakterystycznych cech natrętnej myśli jest to, że jawi się ona jako prawda. Jeśli nie znasz swoich wzorców, przekonań na podświadomości, swoich schematów reagowania, odróżnienie myśli od prawdy może być trudne i często jest to punkt wyjścia do niepokoju. 

Jeśli uwierzysz, że każda twoja myśl jest prawdziwa i zaczniesz szukać potwierdzenia, najczęściej utkniesz w cyklu analiz, które mogą prowadzić do zwiększania niepokoju. Przejście od niewytrenowanego umysłu do wytrenowanego jest jednym z kluczy do uzdrowienia. 

Aby to zrobić, musisz najpierw rozwinąć umiejętność zauważania, a następnie uzyskiwania dostępu do punktu wyboru: tego momentu między bodźcem (myślą) a reakcją (jak reagujesz na myśl). Co możesz zrobić na początek? 

Zamiast przyjmować każdą myśl jako prawdziwą, albo taką która musisz sobie udowodnić, zadaj sobie pytanie:

Jakiego bólu/emocji unikasz, skupiając się na tej myśli?

Przykładowo – jeśli non stop zastanawiasz się, czy jesteś z właściwym partnerem, być może u podstaw takich myśli leży lęk przed bliskością/miłością , kolejnym etapem w związku. 

Podsumowanie 

Natrętne myśli mogą być przytłaczające, powodując niepokój i niepewność w naszym codziennym życiu. Te niepożądane myśli, którym często towarzyszą intensywne emocje. Mogą zakłócić nasz spokój ducha i prowadzić do cyklu rozmyślań i zmartwień. Dzięki zrozumieniu natury natrętnych myśli i wdrożeniu skutecznych strategii, możemy odzyskać kontrolę nad naszym umysłem i odnaleźć wewnętrzny spokój. Jeśli natrętne myśli znacząco zakłócają codzienne funkcjonowanie, powodują silny niepokój lub prowadzą do zachowań unikowych, konieczne jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy. Możesz skorzystać ze wstępnej, bezpłatnej konsultacji tutaj i dowiedzieć się jakie podejście będzie najlepsze w Twojej sytuacji – zapisy. 

Dodaj komentarz