Dlaczego kobieta zdradza – najczęstsze przyczyny

 • Published
 • Posted in artykuł
 • 7 mins read

“Zdrada rodzi się w małych, niekorzystnych porównaniach naszego partnera z rzeczywistymi lub wyimaginowanymi innymi związkami, w „zaniżaniu” tego co mamy  kontra „pielęgnowaniu” tego co poza związkiem – John Gottman

Chociaż normy społeczne i hollywoodzkie filmy często przedstawiają mężczyzn jako płeć bardziej skłonną do zdrady, badania pokazują, że różnica między płciami wynikająca z niewierności zmniejsza się.  

Zdrada fizyczna, zdrada emocjonalna kobiety

Nie można zbyt wiele powiedzieć o niewierności przed jej zdefiniowaniem. O czym warto pamiętać, dla każdego definicja zdrady może być zupełnie inna, nawet badacze tematu mają zupełnie inne definicje. Najmniej kontrowersji wzbudza zdrada fizyczna

Jest powszechnie rozumiana jako naruszenie oczekiwań dotyczących wyłączności seksualnej i może być tak niewielka jak pocałunek lub tak znacząca jak sex. 

Niewierność emocjonalna ma wiele definicji i możesz tu oczywiście mieć swoją własną, najczęściej oznacza intensywną więź emocjonalną, często z silnym napięciem pożądaniem w tle, która konkuruje i osłabia główny związek/małżeństwo.  Badania pokazują,  że heteroseksualne kobiety postrzegają niewierność emocjonalną jako prawie tak samo zagrażającą ich związkom, jak zdrada  fizyczna, tymczasem heteroseksualni mężczyźni częściej martwią się zdradami seksualnymi (badania serwisu YouGov). 

Zdrada kobiety – oznaki zdrady partnerki

Jak rozpoznać zdradę jest jednym z najczęściej wyszukiwanych haseł i prawdopodobnie pytań, kiedy jedno z partnerów podejrzewa zdradę. Jeśli zastanawiasz się czy są jakieś konkretne zachowania, po których można rozpoznać zdradę ze strony kobiety, niestety muszę Cię rozczarować – nie ma! Nie ma zerojedynkowych wskazań, ale jest kilka zachowań, na które warto zwrócić uwagę, szczególnie jeśli wcześniej nie były obecne w związku 

Zdrada – zachowanie kobiety zdradzającej

Poniższa lista nie musi oznaczać zdrady, nie traktuj jej w ten sposób. Są to wyłącznie sygnały które wymagają pogłębienia, niż baza do oskarżeń w związku. 

 1. Zmiany w komunikacji – polegające na m.in zmianie tematu, unikaniu rozmowy, odcinanie, ale też nasilone reakcje emocjonalne, oskarżanie 
 2. Zmiany w wyglądzie, nagłe większe przywiązanie do wyglądu zewnętrznego.
 3. Nowe hobby/zainteresowania pochłaniające duża część czasu.
 4. Nasilona krytyka wobec Twojej osoby – wygląd, zachowanie, praca.
 5. Tajemniczość, usztywnione granice w obszarze rzeczy osobistych 
 6. Brak zainteresowania intymnością.
 7. Oskarżenia o zdradę. 
 8. Nieporozumienia w obszarze finansowym i/lub potrzeba rozdzielenia finansów. 

Nie jest to zamknięta lista, jak również powyższa lista może być sygnałem trudności emocjonalnych partnerki, problemów w pracy, problemami w zakresie poczucia wartości, pewności siebie! Pamiętaj o tym! 

Co czuje zdradzająca kobieta?

Być może zastanawiasz się, czy zmiany w zachowaniu pociągają za sobą zmiany w samopoczuciu osoby zdradzającej? Zdradzając  kobiety (mężczyźni również) mogą mieć  różne poziomy wyrzutów sumienia i poczucia winy, czy żalu niezależnie od tego, czy ich partnerzy wiedzą coś o ich romansach, czy nie. Ale równie często co poczucie winy zdrada jest “sobie” wytłumaczona i postrzegana jako niezbędny katalizator zmiany, lub próba walki o siebie i swoje lepsze samopoczucie. 

Dlaczego dziewczyny zdradzają?

Naukowcy z Instytutu Kinseya i Centrum Promocji Zdrowia Seksualnego na Uniwersytecie Indiana w 2011 roku przebadali ponad tysiąc osób, z których połowa była w związku małżeńskim, a wszyscy wskazywali, że są w związkach monogamicznych. Mężczyźni w badaniu mieli średnio trzydzieści trzy lata, podczas gdy średni wiek kobiet wynosił dwadzieścia osiem lat. Do zdrady przyznało się 19 procentami kobiet i  23 procent mężczyzn, więc sam fakt zdrady był dość porównywalny.

Powody zdrad były dla tych grup różne. Badane kobiety częściej zdradzały, jeśli czuły się niezadowolone ze swoich związków i szukały emocjonalnej więzi, mężczyźni częściej zdradzali w poszukiwaniu ekscytacji. Inne powody wskazywane przez kobiety to: 

 • Poczucie osamotnienia 
 • Niskie poczucie wartości 
 • Niespełnione potrzeby emocjonalne w związku 
 • Oddalenie, znudzenie, brak więzi emocjonalnej 
 • Brak bliskości fizycznej, odtrącenie ze strony partnera
 • Ucieczka od powtarzających się problemów w związku 
 • Sposób na zakończenie obecnego związku. 

Zdradziła mnie dziewczyna co robić?

W życiu jest niewiele traum tak niszczycielskich, jak odkrycie, że jest się zdradzonym. Zdrada w związku uderza głęboko i wstrząsa naszym poczuciem wartości i bezpieczeństwa. Jeśli jesteś jak większość zdradzonych partnerów możesz tygodniami zamęczać siebie pytaniami “co zrobiłeś nie tak”,jak to się stało, że przegapiłeś wszystkie oznaki i sygnały” ? Pamiętaj, że o ile problemy w związku dotyczą obydwojga partnerów, zdrada jest decyzją jednego! Radzenie sobie ze zdradą jest procesem pełnym wyzwań, dlatego postaraj się znaleźć obiektywne źródło wsparcia i wskazówek – coach, terapeuta, czy dobry przyjaciel – ale taki, który nie przerzuci na Ciebie swoich lęków i problemów dotyczących miłości, kobiet i związków!

Jak zapobiec zdradzie?

Zastanawiasz się na co zwracać uwagę w swoim związku aby zapobiec zdradzie? Myślę, że to nie najlepsza intencja do dbania o związek! Najczęściej przyciągamy do siebie nasze największe lęki. Warto jednak wzmacniać w swoim związku tzw. wierność emocjonalną , która nie jest nam dana na zawsze i może zostać utracona w dowolnym momencie związku i w każdym wieku. Jak? Tu pomocnym będzie zrozumienie koncepcji 6 poziomów komunikacji Gary’ego Smalleya. Według niego pary, które często doświadczają zdrady, zwykle komunikują się tylko na dwóch lub trzech pierwszych z sześciu poziomów. 

Poziom 1 Small talk/ luźna rozmowa 

Dotyczy kontaktu na co dzień w stylu – Jak się masz? Dzień dobry! Co tam? Miłego dnia. Jakie masz plany ? 

Poziom 2 Fakty 

Dzielnie się faktami, typu na zewnątrz pada deszcz, moja drużyna przegrała wczoraj mecz, waluty poszły w górę itp. Podobnie jak pierwszy poziomy są to powierzchowne informacje, które nie niosą ryzyka konfliktu, ale też nie budują więzi emocjonalnej.

Poziom 3 to Opinie.

Na tym poziomie  komunikacji przechodzisz od powierzchownych (Small Talk) i niezaprzeczalnych (Fakty)  rozmów do dzielenia się swoimi opiniami na tema otaczającego świata. Rozmowy na tym poziomie mogą prowadzić do konfliktu, ale jest też pierwszym krokiem do wzmocnienia wierności emocjonalnej. 

Poziom 4 to Uczucia.

Dzielenie się swoim  najgłębszymi emocjami, uczuciami,  lękami, bólem, rozczarowaniem, ale też sukcesami i radościami.. 

Poziom 5 Potrzeby

Umiejętność rozmawiania na temat swoich potrzeb emocjonalnych, funkcjonalnych, wartości oraz granic. 

Poziom 6 Przekonania

Spojrzenie na świat, światopogląd dotyczący związków, miłości, płci itp. 

Podsumowanie

Chociaż niewierność może być wydarzeniem, które powoduje dramatyczne zerwanie związku,  związki kończą się raczej, gdy pary nie komunikują się otwarcie, gdy zmagają się z brakiem zaangażowania, aby ich małżeństwo/związek działało. Są to problemy, które uniemożliwiają naprawę i pojednanie, nie każdy związek można naprawić, nie każdy też powinno się zawsze za wszelką cenę naprawiać. 

Jednak zdrada bywa złudzeniem. Możemy wierzyć, że jest to droga do odnalezienia  prawdziwej miłości, podniesienia słabnącej  samooceny, czy wypełnienie pustki w obecnym związku.  Jednak bardzo często zdrada finalnie  kończy się nie tylko  zniszczeniem związku, ale też naszej pewności siebie. 

Potrzebujesz pomocy?

Skorzystaj z darmowej konsultacji. Podpowiem, jakie powinny być kolejne kroki w Twojej sytuacji, i wspólnie zdecydujemy, jaka forma pracy jest dla Ciebie najlepsza.