Ghosting – dlaczego mężczyźni znikają bez słowa i 3 sposoby, jak sobie radzić!

  • Published
  • Posted in artykuł
  • 7 mins read

Czas na temat o duchach! Nie takich typowych 🙂, tylko o zjawisku, które po angielsku nazywa się „ghosting”. 

Może się wydawać się, że ghosting jest terminem ostatnich czasów i wiąże się z rosnącą popularnością portali randkowych (przeczytaj artykuł o wadach i zaletach poznawania ludzi online). Faktem jest, że samo określenie zyskało na popularności około 2000 roku, ale “duchy” od zawsze były częstym zjawiskiem, szczególnie w świecie randek. Czym jest więc ghosting i jak sobie z nim radzić? 

Ghosting – co to znaczy?

Według słownika Merriam-Webster, ghosting to „akt lub praktyka nagłego odcięcia wszelkich kontaktów z kimś, na przykład z byłym partnerem uczuciowym, poprzez zaprzestanie odbierania połączeń telefonicznych, odpowiadania na wiadomości. Większość z nas myśli o ghostingu w kontekście odcięcia w świecie cyfrowym i raczej w relacji romantycznej, ale samo zjawisko znikania bez słowa może zdarzyć się w wielu różnych sytuacjach społecznych. Wiele osób w sprzedaży również doświadcza ghostingu, kiedy klient, który miał dać znać co myśli o ofercie, już nigdy nie odebrał telefonu! 

Rodzaje ghostingu – ghosting w przyjaźni, w związku 

Badania pokazują, że wszelkiego rodzaju odrzucenie, w tym porzucenie bez słowa,  aktywuje te same ścieżki odczuwania bólu w mózgu, co ból fizyczny. Nie reagujemy jednak w taki sposób w przypadku każdego zniknięcia bez słowa. Wendy Walsh, profesor psychologii, wymienia 3 rodzaje ghostingu. Jako pierwszą kategorię podaje tzw “lekki ghosting” – czyli brak odpowiedzi ze strony osób, z którymi nie masz bliskiej relacji/więzi emocjonalnej, lub z którymi miałaś/-eś kontakt kilka razy/2-3 spotkania. “Średni ghosting” ma miejsce, gdy spotkałaś/-eś się z osobą kilka/kilkanaście razy, relacja jest bliska emocjonalnie/trwa dłuższy czas – kilka miesięcy. “Ciężki ghosting” dotyczy sytuacji kiedy znika bez słowa osoba, z którą łączy Cię dłużej trwająca przyjaźń, lub dłużej trwający związek intymny.

Ghosting – psychologia zachowania “ducha”

Jeśli masz na koncie porzucanie bez słowa, być może zastanawiasz się czy można rozpoznać potencjalnego ducha na wczesnym etape znajmości? Nie zawsze łatwo jest rozpoznać tendencje do takich zachowań, ale poniżej jednak kilka wskazówek, na które warto abyś zwrócił /-a uwagę w przyszłości: 

  1. Skrytość – małe tajemnice na początku bywają nawet seksowna. Zwracaj jednak uwagę, czy jest to niewinna tajemniczość, czy raczej skrytość i pomimo kilku spotkań nie jesteś w stanie niczego się dowiedzieć o tej osobie (praca, przyjaciele, rodzina, plany na najbliższą przyszłość itp.). 
  2. Stała pasywność – bierna postawa po kilku spotkaniach, czasem po pierwszym, a czasem już w kontakcie elektronicznym.
  3. Brak empatii – w sytuacjach trudnych. Osoby mające problem z empatią, są w stanie znikać bez słowa nawet z relacji/związku z dłuższym stażem. 
  4. Skoncentrowanie na sobie – z niewielkim zainteresowaniem potrzebami, wizją, marzeniami drugiej strony. 
  5. Bardzo duża aktywność online – przy niewielkim zainteresowaniu spotkaniami twarzą w twarz. 
  6. Love bombing – bardzo duża ilość komplementów, szybkie dążenie do kontaktów intymnych, przy braku realnego zainteresowania Tobą, jako osobą – twoje pasje, przemyślenia, poglądy na świat itp. 

Ghosting – przyczyny postępowania ducha

Jest mały paradoks w temacie ghostingu. We wszelkiego rodzaju ankietach i zapytaniach odpowiadający generalnie wypowiadają się negatywnie o ghostingu i go nie akceptują jako sposobu na zakończenie związku – ponad 80 % nie akceptuje tej postawy (LeFebvre i in., 2019). Jednak nadal, pomimo tych deklaracji, badania rok do roku pokazują, że ponad 80 % osób w wieku pomiędzy 18% – 40 lat doświadczyło chociaż raz w swoim życiu ghostingu (PlentyofFish ankiety).

Dlaczego więc, pomimo niskiej akceptacji takiego zachowania, są tacy, którzy wybierają ghosting? Poniżej najczęstsze powody znikania bez słowa:

  • Wygoda, niechęć do prowadzenia trudnych rozmów, które wymagają radzenia sobie z trudnymi emocjami własnymi, lub 2 osoby.
  • Utrata zainteresowania relacją, zmniejszenie romantycznego pociągu. 
  • Unikowy styl przywiązania, polegający na odcinaniu się, znikaniu, kiedy pojawiają się trudniejsze sytuacje.
  • Bardzo krótka znajomość/brak więzi emocjonalnej.
  • Brak gotowości do kolejnego etapu związku/relacji – jest to powód realny. Czasami osoba wybierająca ghosting, nie jest świadoma braku swojej gotowości i to co odczuwa to wątpliwości czy dana osoba/relacja jest właściwa itp. 
  • Poznanie innej osoby/randkowanie rekreacyjne.
  • Ochrona drugiej osoby przed zranieniem, które wiąże się z powiedzeniem prawdy –  powód podawany, przez osoby wybierające ghosting. Realnie w takiej sytuacji często prawdziwym problemem jest niechęć do konfrontacji z trudnymi emocjami/uczuciami. 
  • Strach przed negatywnymi emocjami, atakiem, złością ze strony osoby porzucanej. 
  • Lęk przed odrzuceniem, więc bezpieczniej jest odejść jako pierwsza/-y.

Ghosting – jak sobie radzić kiedy facet (on/ona) znika bez słowa?

Koniec związku zawsze jest formą straty, ale zakończenie poprzez ghosting, szczególnie kiedy relacja była emocjonalnie bliska,  jest  trudniejszy. Pozostawia osobę porzuconą z pytania dlaczego i nie daje jasnego zamknięcia, którego często bardzo potrzebujemy, aby iść do przodu. Jeśli doświadczasz w swoim życiu ghostingu mam dla Ciebie kilka sprawdzonych wskazówek:

  1. Musisz  zrezygnować z poszukiwań odpowiedzi na pytanie “Dlaczego”. Jest to naturalny etap żałoby, ale jeśli po 1-3 próbach osoba nie reaguje, ODPUŚĆ!  Inaczej utkniesz w zawieszeniu na miesiące, blokując tym własne zdrowienie.  
  1. Musisz zrozumieć, że to, że ktoś się rozmyślił, zmienił zdanie, stracił zainteresowanie to część życia, nawet jeśli bardzo bolesna. Ucinanie relacji bez słowa nie ma z Tobą nic wspólnego, to wybór wyłącznie jednej osoby, która zdecydowała się na takie zakończenie.
  1. Postaw na troskę o siebie. Zainwestuj w czas z przyjaciółmi i rodziną, którzy mogą Cię wesprzeć w tym trudnym czasie. Skoncentruj się na tym co daje Ci dobrą energię i przywraca równowagę, dla jednej osoby będzie to spacer, dla innej gotowanie, dla jeszcze innej joga!

Kiedy duchem jesteś Ty

Ghosting najczęściej analizowany jest z pozycji osoby porzuconej, często pomijane są wskazówki dla samego ducha. Na koniec jeszcze parę słów dla Ciebie, jeśli to Ty na swoim koncie masz odejścia bez słowa. 

1. Weź odpowiedzialność.

Zastanów się dlaczego tak naprawdę uciekasz? To, że nie chcesz kontynuować z kimś relacji jest ok, każdy może zmienić zdanie, poczuć coś innego. Jeśli zniknie to stały nawyk, to długofalowo może on skutecznie utrudnić budowanie związku. Może nie będziesz zawsze uciekać od osoby, ale np. od problemów – to bardzo podobny mechanizm. 

2. Napisz/powiedz, pomimo to…

Prawo energii polegające na tym, że to co dajemy, do nas wraca, dotyczy każdego! Warto o tym pamiętać, jeśli bywasz często “duchem”.

Jeśli nie masz ochoty na konfrontację słowną, zawsze możesz swoją decyzję wyrazić mailowo. 

Czułem/-am, że się zdenerwujesz, więc unikałem/-am kontaktu z Tobą. Nie chciałam/-em  konfrontacji z Tobą, więc przestałam/-em się odzywać. Zdałem/-am sobie sprawę, że nie pasujemy do siebie/lub nie jest to dla mnie czas na związek. Bardzo mi się spodobał czas, który spędziliśmy razem/mam nadzieję, że znajdziesz to, czego szukasz. 

Podsumowanie

Znaczna większość osób, które spotykasz, nie będzie Twoją idealną “bratnią duszą”, osobą dla Ciebie.

Czasami to Ty będziesz odrzucana/-y,  czasami będziesz strona odrzucającą. 

W każdej z tych sytuacji jest miejsce na rozwiązanie, które da dobrą energię i nie będzie budowało Twojej przyszłości. 

Jeśli często wybierasz ghosting, lub doświadczasz ghostingu, może to czas aby przyjrzeć się wzorcom, emocjom, schematom głębiej. 

Zapisz się na wstępną, bezpłatną konsultację – https://aniaosiecka.pl/umow-spotkanie/