Jeśli czytasz ten artykuł to być może już jesteś, lub rozważasz związek na odległość!
Co myślisz i czujesz o związku na odległość? Co konkretnie myślisz i czujesz na temat fizycznego dystansu w związku? Czy uważasz, że taki związek jest trudny, samotny, bolesny, niejasny i trudno będzie osiągnąć szczęśliwe zakończenie? Czy uważasz, że odległość rujnuje związek? Jeśli sposób, w jaki myślisz i czujesz się na temat związku i dystansu, jest negatywny, masz pracę do wykonania, jeśli taki związek dotyczy Ciebie! W tym wpisie pokażę Ci czym się musisz zająć.
Definicja związku na odległość – psychologia
Relacja na odległość to intymna więź między dwojgiem ludzi, która w przeciwieństwie do konwencjonalnych relacji jest nawiązywana między osobami oddalonymi od siebie geograficznie, co ogranicza interakcje twarzą w twarz i fizyczny kontakt między nimi.
Podstawą tych relacji jest zwykle głęboka więź emocjonalna podtrzymywana przez zaufanie, wierność, ciągłe okazywanie uczuć poprzez komunikację i pewnego rodzaju porozumienie.
Czy związek na odległość ma sens?
To zależy! Jeśli uważasz, że dystans zniszczy twój związek, możesz być pewien, że tak się stanie. Czemu? Ponieważ myśląc tak, będziesz się bać i wszystko, co robisz, będzie napędzane energią strachu i lękiem porażki.
Wiem, że w tej chwili możesz od razu pomyśleć „Tak jasne, kolejny bełkot o pozytywnym myśleniu! A co ze wszystkimi trudnościami?! Rozmowy przez Skype’a stają się nudne, on ignoruje moje wiadomości i czuję cholernie samotna. A wiesz ile kosztują bilety lotnicze, żeby to w ogóle miało sens?!”
Kiedy jesteś oddalona/-y ze swoim partnerem/-ka 10 000 km pytań podszytych strachem jest cała masa: “Co jeśli nasz związek stanie się nudny? Co jeśli nie przeniesiemy się w to samo miejsce? A jeśli nie jest właściwą osobą marnuję swój czas?”
Jeśli pozwolisz, aby strach Cię opanował, Twój związek nie będzie miał sensu, a Ty męczysz się już po kilku miesiącach. Potrafisz zapanować nad własnymi myślami i strachem? One są Twoje, należą do Ciebie, nie do końca muszą być związane bezpośrednio z Twoim związkiem! Czy można w ogóle o dystansie myśleć pozytywnie? Tak! Poniżej kilka inspiracji dla Ciebie:
- Dystans daje Wam szansę na głębokie i autentyczne poznania siebie, ponieważ często kiedy inne pary mogą iść do kina, spędzać czas w grupie Was zostaje rozmowa
- Wspólne planowanie, wyznaczanie celów, radzenie sobie z wyzwaniami – npl spotkań i podróży!
- Nauka zaufania
- Większa pewność siebie i zaradność na co dzień
- Nauka wiary i cierpliwości – które są niezbędne w obszarze realizacji każdych marzeń i celów!
Zapisz kolejne 5:). Wiem, że jeśli nastawisz swoje wnętrze na szukanie tego co dobre w każdej sytuacji znajdzie je!
Związki na odległość – statystyki
Według amerykańskiego badania KIIROO z 2018 roku, ok. 60 procent relacji na odległość udaje się utrzymać. Okazało się również, że spora liczba związków na odległość faktycznie zaczyna się na odległość – ok 50 % par.
Pierwsze miesiące związku na odległość większość par oceniło jako optymistycznym, ale badanie wskazało, że największy kryzys przeżywało po ok 4 miesiącach, był to też okres czasu, gdzie najczęściej jedno z partnerów się poddawało. Kamieniem milowym dla dużej części par było przetrwanie ok 8 miesięcy. Optymalną częstotliwość spotkań pary mieszkające na innych kontynentach oceniły jako minimum raz na kwartał, maksymalna odległość pomiędzy spotkaniami oceniły na 5 miesięcy. Przeciętna para na odległość wysyła sobie 343 SMS-y tygodniowo i spędzać osiem godzin na rozmowach telefonicznych lub videoczatach, dotyczy par które przetrwały!
Zastanawiasz się jakie największe dylematy podkreślali mężczyźni i kobiety w badaniach?
Związek na odległość widziany oczami mężczyzny i kobiety
Poniżej najczęściej wymieniane odpowiedzi na pytanie: „Co martwi cię najbardziej w twoim związku na odległość?”
- Obawa przed zdradą fizyczną
- Lęk przed oszustwem (dodam, że badania pokazują, że nie ma korelacji pomiędzy odległością a większą liczbą oszustw w związku)
- Lek, że odległość będzie oddalać i doprowadzi do zakończenia
- Obawa przed nudą, brakiem wspólnych tematów
- Samotność
- Logistyka przeprowadzki do jednego miejsca
- Brak środków do życia, pracy po przeprowadzce.
Rodzaje związków na odległość
Z pewnymi wyjątkami i odmianami, możemy wyróżnić dwa rodzaje relacji na odległość:
1) Pary, które były razem od dłuższego czasu i ze względu na okoliczności muszą tymczasowo żyć w odległości fizycznej.
2) Pary, które spotkały się przez Internet lub korespondencyjnie ich znajomość rozwija się wirtualnie, ze spotkaniami od czasu do czasu, mające na celu wspólne stacjonarne życie w przyszłości.
Oczywiście są też relacje, które utrzymują tylko interakcje na odległość – częstym powodem jest brak gotowości na związek/niedostępność emocjonalna. Ten rodzaj relacji nie przechodzi najczęściej do formy związku z jasno określoną przyszłością i nie jest przedmiotem tego wpisu.
Jak utrzymać związek na odległość?
Żaden związek nie jest doskonały — nigdy nie będzie. Związki w których partnerzy czują się spełnieni dbają o 4 obszary: wolność do bycia sobą, wsparcie w podążaniu za marzeniami, siłę do przetrwania trudnych czasów oraz motywację do stania się lepszym człowiekiem. dzień.
Jak dbać o te 4 obszary w związku na odległość? Poniżej kilka wskazówek (możesz je spokojnie zaadaptować również, jeśli jesteś w związku geograficznie bliskim)
- Posiadanie wspólnego celu – „Tam właśnie zmierzamy”.
Zastanawiasz się jaki powinien być Twój cel ? Zaoszczędzę Ci trochę czasu – jeśli jesteście parą i zdecydowaliście się być razem to celem powinna być przeprowadzka do tego samego miasta w jasno określonej przyszłości. To nie musi być jutro, lub za 2 miesiące. Średni czas relokacji dla par to około 2 – 4 lat.
- Granice „To co szanujemy i jest nienaruszalne”.
Ustalenia jakie wartości, granice są dla Was fundamentalne i co w Waszym związku nie chcecie aby było obecne. Więcej o bazowych wartościach poczytasz tu – https://aniaosiecka.pl/workbook-warunki-konieczne/
- Przepływ pomiędzy dawaniem i otrzymywaniem
To prawda, że miłość polega na dawaniu, jednak samo dawanie nie jest kompletne, dopóki nie jest uzupełnione przez otwartość na to aby również otrzymywać!
- Rytuały – To, co będziemy robić bez wyjątku”.
Rytuał to coś, co wielokrotnie robisz z intencją i celem. Rytuał nie podlega negocjacjom i robisz go nawet wtedy, kiedy jesteś zmęczony/-a, nie masz czasu, aby utrzymać więź i bliskość. Oczywiście każda para może mieć swoje ustalenia dotyczące odstępstw.
- Stała i ciągła komunikacja, za pośrednictwem wszelkich możliwych środków telekomunikacyjnych i internetowych.
Jeśli ty lub twój partner nie chcecie znaleźć czasu na codzienne rozmowy taki związek ma spore szanse nie przetrwać.
Związek na odległość – porady
Wyjątkowo w tym miejscu, nie napisze Ci co warto robić (to masz omówione punkt wyżej), a dam Ci przykład zachowań, których, aby związek na odległość mógł przetrwać i abyś nie zamęczył/-a siebie warto się wystrzegać.
- Zbyt szybkie zaangażowanie, łącznie z planowaniem relokacji bez czasu na rozpoznanie swoich wartości, tych które łączą i dzielą.
- Ciągłe, obsesyjne myśli co dalej będzie.
- Długie wielomiesięczne rozmowy, budowanie przywiązania bez ustaleń czy mamy te same oczekiwania,
- Odkładanie ważnych rozmów na czas spotkania, które są co kilka miesięcy.
- Wizyty niespodzianki na bardzo wczesnym etapie.
- Fobia relokacji/brak planu na relokację w przypadku związku który trwa około roku – dwa lata.
- Brak grafiku rozmów, wciskanie rozmów pomiędzy aktywności w ciągu dnia, nie poświęcanie sobie intencjonalnego czasu. Scrollowanie interentu podczas rozmów.
- Brak jasno określonego planu spotkań.
- Wymuszanie zobowiązań na osobie, która nie jest na to gotowa.
- Skupianie się na problemach nie możliwościach.
Związek na odległość chwile zwątpienia – jak sobie radzić?
Jeśli pomimo starań Twój związek jest pełen wątpliwości, które przychodzą do Ciebie kilka razy w miesiącu i wciąż zadajesz sobie pytanie czy ten związek ma szansę przejść w długotrwałą miłość? Warto zadać sobie 3 pytania:
- Dlaczego to robisz? Dlaczego tak często podróżujesz?
Największym problemem, jaki widzę pracując jako trener relacji jest to, że duża część z nas próbuje znaleźć związek, ponieważ chcą wypełnić pustkę, którą ma w sobie, pustkę, której realnie żadna relacja nie wypełni, poza ta z samym sobą!
- W jakim jesteś stanie podważając swój związek?
Wyzwania w związku mogą wywoływać intensywne reakcję emocjonalne, stany walki, lub ucieczki, które mogą dotyczyć obecnego związku, ale mogą być też schematami lękowymi, które mamy, niezależnie od związku w którym jesteśmy. Warto w sytuacji bardzo silnych emocji, nie podejmować ważnych decyzji i działań. Zatrzymaj się, wycofaj i uporządkuj siebie.
- Czy to jest właściwa osoba?
Tą odpowiedź znasz tylko Ty. Jeśli masz sporo wątpliwości, to poniżej kilka pytań, ktore mam nadzieję, będą pomocne:
- Czy czuję się bezpiecznie w tym związku?
- Czy czuję troskę, zainteresowanie?
- Czy jesteś sobą w tym związku?
- Czy Twój partner/ka szanuje twoje marzenia, czy wspiera twoje wybory i rozwój?
- Czy jest między Wami pociąg seksualny?
- Czy znasz nie tylko mocne strony, ale także słabości partnera/-ki, czy jesteś w stanie je zaakceptować?
- Czy jestem świadomy jego/jej nawyków, zwłaszcza tych, które Cię irytują? Jeśli te nawyki nigdy się nie zmienią, czy nadal chcesz być z nią/nim?
- Czy akceptujesz ją/jego z jego/jej wadami?
Podpowiem Ci jeszcze jedną rzecz, kolejność tych pytań nie jest przypadkowa, zawsze zacznij od siebie!
Koniec związku na odległość – jak zakończyć związek na odległość?
Nie każdy związek powinien przetrwać i wskazówki w tym wpisie nie mają na celu nakłanianie cię, aby twój związek działał za wszelką cenę. Relacja na odległość jest pełna wyzwań i masz również prawo zdecydować, że jest to formuła nie dla Ciebie.
Jeśli nie czujesz się fizycznie i emocjonalnie bezpiecznie, macie różnice w bazowych wartościach, a słowa nie mają pokrycia w czynach, to również wskazania do zakończenia związku. Odejście jest trudne, ale znacznie trudniejszym jest pozostanie w związku, który nie jest dla Ciebie.
Podsumowanie
Psycholog Meg Jay w jednym ze swoich słynnych przemówieniu TED powiedziała: „Najlepszy czas na pracę nad małżeństwem jest przed zawarciem małżeństwa”. Dodałabym: Najlepszy czas na pracę nad związkiem to początek związku. A jeśli już się zaczęło, najlepszym czasem na pracę nad tym jest teraz.
Jednak sama deklaracja słowna nie wystarczy. Musisz podjąć działanie. Nie ma niestety magii są tylko właściwe przekonania i właściwe działania. To tyle lub aż tyle.
Potrzebujesz pomocy?
Skorzystaj z darmowej konsultacji. Podpowiem, jakie powinny być kolejne kroki w Twojej sytuacji, i wspólnie zdecydujemy, jaka forma pracy jest dla Ciebie najlepsza.