Wątpliwości i obawy dotyczące związku – co robić?

 • Published
 • Posted in artykuł
 • 7 mins read

Zastanawiasz czasem:

Czy to jest właściwa osoba?

Czy mój związek może być lepszy?

Czy mógłbym/mogłabym być szczęśliwszy/szczęśliwsza?

Czy to nie powinno być łatwiejsze?

A jeśli jest tam coś lepszego dla mnie?

Czy naprawdę tego zawsze chciałem/chciałam?

Co jeśli mój partner/ moja partnerka nie jest w rzeczywistości „tym jedynym”/ „tą jedyną”?

Czy to jest odpowiedni moment, aby pójść dalej?

Czy to jest powód do rozstania?

Wątpliwości są normalne i nieuniknione. Ale to, co zdecydujesz się z nimi zrobić, jest kluczem do ich wpływu na Twój związek.

Obawy w związku – co oznaczają?

Nie wiem, czy Cię to pocieszy, ale nie jesteś sam(a) w kwestionowaniu aspektów swojego związku.

Wątpliwości są czymś zupełnie naturalnym. Dlaczego? Ponieważ wątpliwości są odpowiedzią na zmianę. Kiedy w naszym życiu coś się zmienia i nie jesteśmy pewni, co będzie dalej, mogą nachodzić nas wątpliwości.

Drugi powód rodzenia się wątpliwości – to odpowiedź na problemy, które pojawiają się w związku. O jakich problemach mowa? Poniżej przedstawiam najczęstsze problemy, które są bazą pojawiających się, często męczących wątpliwości, i zastrzegam, że nie jest to lista zamknięta.

Syndrom oszusta

Znasz syndrom oszusta? Osoba odnosząca sukcesy non stop walczy z poczuciem, że jej osiągnięcia nie są prawdziwe lub ważne, a jej brak uzdolnień czy wiedzy w końcu wyjdzie na jaw. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś(-łaś) się: Czy naprawdę zasługuję na tę podwyżkę, na to wyróżnienie lub awans?, to syndrom oszusta dotyczy też Ciebie. W związku „zjawisko oszusta” występuje wtedy, gdy pomimo oznak, że związek jest dobry i harmonijny, boisz się i masz ciągłe wątpliwości.

Twój strach

Wątpliwości mogą ukrywać strach. Często jest to strach przed intymnością i bliskością. Jeśli każdy krok w kierunku bardziej zaangażowanego związku budzi w Tobie wątpliwości i zastanawiasz się np., czy to na pewno właściwa osoba, czas na przyjrzenie się sobie i swoim blokadom, jeśli chodzi o miłość.

Samosabotaż 

Jeśli boisz się np. kolejnego etapu w związku, wątpliwości mogą być sposobem na sabotowanie związku i odpychanie osoby, którą kochasz. Samosabotaż jest mniej wyraźny niż typowa reakcja lękowa, która może być łatwiejsza do zauważenia.

Rany z przeszłości 

Czasem wątpliwości wiążą się też z przeszłością. Jeżeli wcześniej spotkałaś(-łeś) się z emocjonalnie niedostępnymi ludźmi, możesz wątpić, że Twój partner naprawdę Cię kocha. Możesz także wątpić w uczciwość partnera, jeśli w poprzednim związku byłeś/byłaś oszukiwany(-na).

Lustrzane odbicie 

Wątpliwości co do partnera mogą być również Twoimi własnymi wątpliwościami co do siebie – będziesz wątpić w miłość partnera, jeśli Tobie brak miłości czy troski o samego/samą siebie.

Wątpliwości w związku – skąd się biorą?

Wątpliwości romantyczne są normalne i pojawiają się i znikają bez względu na to, na jakim etapie związku się znajdujesz. Oczywiście – tak jak wspomniałam wyżej – ich główne przyczyny to zmiana lub konkretne problemy, ale są czynniki, które mogą je dodatkowo wzmacniać. Poniżej kilka z nich:

 1. Stresujące środowisko

Stres jest główną toksyną w naszym życiu i wydaje się jednym z najbardziej nieuniknionych elementów naszego życia. Często, aby przygotować się na wyzwania, wpadamy w stan ciągłego oczekiwania na najgorsze, a tym samym jesteśmy bardziej podatni na kwestionowanie naszych związków, nawet tych, które nie mają jasnych ku temu wskazań.

 1. Ciśnienie zewnętrzne

Czasami to świat zewnętrzny prowadzi do wątpliwości. Jeśli Twój związek musi sobie radzić z dużą presją ze strony przyjaciół i rodziny (lub nawet Twojej kariery) – zrób sobie rachunek sumienia i zastanów się, czyje oczekiwania nie są spełnione: Twoje czy otoczenia?

 1. Zły wybór partnera

Często mamy wątpliwości co do naszych partnerów, ponieważ po prostu wybraliśmy niewłaściwą osobę na bazie lęku, że nikogo więcej mogę nie spotkać, lub wolę być z kimś niż sama/sam.

 1. Brak troski o związek 

Będąc z odpowiednią osobą, nadal możesz zmagać się z wątpliwościami, szczególnie po kilku latach bycia razem. Wątpliwości co do związku pojawiają się najczęściej pomiędzy partnerami, którzy nie dbają intencjonalnie o utrzymanie bliskości emocjonalnej i fundamentu przyjaźni w związku.

Pojawiają się wątpliwości w związku – jak postępować?

Jeśli w Twoim obecnym związku dopadły Cię wątpliwości i nie bardzo wiesz, jak odgonić od siebie męczące analizy, mam dla Ciebie dwa zadania na początek:

 • Rozpoznaj, czego pragniesz

Wiele wątpliwości ma mniej wspólnego z drugą osobą, a więcej z Tobą i brakiem wiedzy, czego tak naprawdę głęboko w sercu pragniesz. Poświęć trochę czasu, aby rozpoznać swoje pragnienia i potrzeby w związku – czy to poprzez prowadzenie dziennika, medytację, coaching czy cokolwiek innego, co pomoże ci uzyskać dostęp do swojego wnętrza i najskrytszych myśli.

 • Rozpoznaj swój schemat

Czy zwątpienie jest czymś, co odczuwałaś(-łeś) w każdym ze swoich związków? Jeśli tak, to najwyższy to czas na rozpoznanie źródła takiego wzorca, a nie analizowanie samego związku. Pora na dotarcie do sedna problemu i prawdziwej odpowiedzi na pytanie: Czego się boję w miłości, bliskości, zaangażowaniu, zobowiązaniach itp.?

Wątpliwości w związku – czy to powód do rozstania?

Wątpliwości są po prostu częścią naszej natury, ale bywają takie, które powinny skłaniać do głębszej analizy i zastanowienia się, czy ten związek jest na pewno dla Ciebie.

Poniżej przedstawiam kilka obiekcji w związku, których nigdy, w żadnych okolicznościach nie powinieneś / nie powinnaś ignorować (oczywiście ta lista w Twoim przypadku może być zupełnie inna):

 • brak pociągu fizycznego i/lub emocjonalnego,
 • przekraczanie granic/poniżanie,
 • nielojalność,
 • brak zaufania,
 • różnice w wartościach,
 • brak wspólnej wizji związku/życia.

Podsumowanie

Czasami wątpliwości są tylko reakcją na pojawiające się zmiany, a czasami to Twoje przeczucia w rzeczywistości próbują Ci coś powiedzieć, podnosząc wewnętrzne czerwone flagi. W każdym przypadku kluczowe znaczenie ma otwartość i szczerość wobec siebie, a następnie partnera. Wątpliwość nie musi oznaczać końca związku, ale zawsze sygnalizuje, że przychodzi najwyższy czas na szczerą rozmowę z samym sobą.

Jeśli potrzebujesz wsparcia, bo masz sporo wątpliwości, które od dłuższego czasu nie dają Ci spokoju, sprawdź dostępne terminy wstępnej, bezpłatnej konsultacji.

Potrzebujesz pomocy?

Skorzystaj z darmowej konsultacji. Podpowiem, jakie powinny być kolejne kroki w Twojej sytuacji i wspólnie zdecydujemy, jaka forma pracy jest dla Ciebie najlepsza.