Zastanawiasz czasem:
Czy to jest właściwa osoba?
Czy mój związek może być lepszy?
Czy mógłbym/mogłabym być szczęśliwszy/szczęśliwsza?
Czy to nie powinno być łatwiejsze?
A jeśli jest tam coś lepszego dla mnie?
Czy naprawdę tego zawsze chciałem/chciałam?
Co jeśli mój partner/ moja partnerka nie jest w rzeczywistości „tym jedynym”/ „tą jedyną”?
Czy to jest odpowiedni moment, aby pójść dalej?
Czy to jest powód do rozstania?
Wątpliwości są normalne i nieuniknione. Ale to, co zdecydujesz się z nimi zrobić, jest kluczem do ich wpływu na Twój związek.
Obawy w związku – co oznaczają?
Nie wiem, czy Cię to pocieszy, ale nie jesteś sam(a) w kwestionowaniu aspektów swojego związku.
Wątpliwości są czymś zupełnie naturalnym. Dlaczego? Ponieważ wątpliwości są odpowiedzią na zmianę. Kiedy w naszym życiu coś się zmienia i nie jesteśmy pewni, co będzie dalej, mogą nachodzić nas wątpliwości.
Drugi powód rodzenia się wątpliwości – to odpowiedź na problemy, które pojawiają się w związku. O jakich problemach mowa? Poniżej przedstawiam najczęstsze problemy, które są bazą pojawiających się, często męczących wątpliwości, i zastrzegam, że nie jest to lista zamknięta.
Syndrom oszusta
Znasz syndrom oszusta? Osoba odnosząca sukcesy non stop walczy z poczuciem, że jej osiągnięcia nie są prawdziwe lub ważne, a jej brak uzdolnień czy wiedzy w końcu wyjdzie na jaw. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś(-łaś) się: Czy naprawdę zasługuję na tę podwyżkę, na to wyróżnienie lub awans?, to syndrom oszusta dotyczy też Ciebie. W związku „zjawisko oszusta” występuje wtedy, gdy pomimo oznak, że związek jest dobry i harmonijny, boisz się i masz ciągłe wątpliwości.
Twój strach
Wątpliwości mogą ukrywać strach. Często jest to strach przed intymnością i bliskością. Jeśli każdy krok w kierunku bardziej zaangażowanego związku budzi w Tobie wątpliwości i zastanawiasz się np., czy to na pewno właściwa osoba, czas na przyjrzenie się sobie i swoim blokadom, jeśli chodzi o miłość.
Samosabotaż
Jeśli boisz się np. kolejnego etapu w związku, wątpliwości mogą być sposobem na sabotowanie związku i odpychanie osoby, którą kochasz. Samosabotaż jest mniej wyraźny niż typowa reakcja lękowa, która może być łatwiejsza do zauważenia.
Rany z przeszłości
Czasem wątpliwości wiążą się też z przeszłością. Jeżeli wcześniej spotkałaś(-łeś) się z emocjonalnie niedostępnymi ludźmi, możesz wątpić, że Twój partner naprawdę Cię kocha. Możesz także wątpić w uczciwość partnera, jeśli w poprzednim związku byłeś/byłaś oszukiwany(-na).
Lustrzane odbicie
Wątpliwości co do partnera mogą być również Twoimi własnymi wątpliwościami co do siebie – będziesz wątpić w miłość partnera, jeśli Tobie brak miłości czy troski o samego/samą siebie.
Wątpliwości w związku – skąd się biorą?
Wątpliwości romantyczne są normalne i pojawiają się i znikają bez względu na to, na jakim etapie związku się znajdujesz. Oczywiście – tak jak wspomniałam wyżej – ich główne przyczyny to zmiana lub konkretne problemy, ale są czynniki, które mogą je dodatkowo wzmacniać. Poniżej kilka z nich:
- Stresujące środowisko
Stres jest główną toksyną w naszym życiu i wydaje się jednym z najbardziej nieuniknionych elementów naszego życia. Często, aby przygotować się na wyzwania, wpadamy w stan ciągłego oczekiwania na najgorsze, a tym samym jesteśmy bardziej podatni na kwestionowanie naszych związków, nawet tych, które nie mają jasnych ku temu wskazań.
- Ciśnienie zewnętrzne
Czasami to świat zewnętrzny prowadzi do wątpliwości. Jeśli Twój związek musi sobie radzić z dużą presją ze strony przyjaciół i rodziny (lub nawet Twojej kariery) – zrób sobie rachunek sumienia i zastanów się, czyje oczekiwania nie są spełnione: Twoje czy otoczenia?
- Zły wybór partnera
Często mamy wątpliwości co do naszych partnerów, ponieważ po prostu wybraliśmy niewłaściwą osobę na bazie lęku, że nikogo więcej mogę nie spotkać, lub wolę być z kimś niż sama/sam.
- Brak troski o związek
Będąc z odpowiednią osobą, nadal możesz zmagać się z wątpliwościami, szczególnie po kilku latach bycia razem. Wątpliwości co do związku pojawiają się najczęściej pomiędzy partnerami, którzy nie dbają intencjonalnie o utrzymanie bliskości emocjonalnej i fundamentu przyjaźni w związku.
Pojawiają się wątpliwości w związku – jak postępować?
Jeśli w Twoim obecnym związku dopadły Cię wątpliwości i nie bardzo wiesz, jak odgonić od siebie męczące analizy, mam dla Ciebie dwa zadania na początek:
- Rozpoznaj, czego pragniesz
Wiele wątpliwości ma mniej wspólnego z drugą osobą, a więcej z Tobą i brakiem wiedzy, czego tak naprawdę głęboko w sercu pragniesz. Poświęć trochę czasu, aby rozpoznać swoje pragnienia i potrzeby w związku – czy to poprzez prowadzenie dziennika, medytację, coaching czy cokolwiek innego, co pomoże ci uzyskać dostęp do swojego wnętrza i najskrytszych myśli.
- Rozpoznaj swój schemat
Czy zwątpienie jest czymś, co odczuwałaś(-łeś) w każdym ze swoich związków? Jeśli tak, to najwyższy to czas na rozpoznanie źródła takiego wzorca, a nie analizowanie samego związku. Pora na dotarcie do sedna problemu i prawdziwej odpowiedzi na pytanie: Czego się boję w miłości, bliskości, zaangażowaniu, zobowiązaniach itp.?
Wątpliwości w związku – czy to powód do rozstania?
Wątpliwości są po prostu częścią naszej natury, ale bywają takie, które powinny skłaniać do głębszej analizy i zastanowienia się, czy ten związek jest na pewno dla Ciebie.
Poniżej przedstawiam kilka obiekcji w związku, których nigdy, w żadnych okolicznościach nie powinieneś / nie powinnaś ignorować (oczywiście ta lista w Twoim przypadku może być zupełnie inna):
- brak pociągu fizycznego i/lub emocjonalnego,
- przekraczanie granic/poniżanie,
- nielojalność,
- brak zaufania,
- różnice w wartościach,
- brak wspólnej wizji związku/życia.
Podsumowanie
Czasami wątpliwości są tylko reakcją na pojawiające się zmiany, a czasami to Twoje przeczucia w rzeczywistości próbują Ci coś powiedzieć, podnosząc wewnętrzne czerwone flagi. W każdym przypadku kluczowe znaczenie ma otwartość i szczerość wobec siebie, a następnie partnera. Wątpliwość nie musi oznaczać końca związku, ale zawsze sygnalizuje, że przychodzi najwyższy czas na szczerą rozmowę z samym sobą.
Jeśli potrzebujesz wsparcia, bo masz sporo wątpliwości, które od dłuższego czasu nie dają Ci spokoju, sprawdź dostępne terminy wstępnej, bezpłatnej konsultacji.
Potrzebujesz pomocy?
Skorzystaj z darmowej konsultacji. Podpowiem, jakie powinny być kolejne kroki w Twojej sytuacji i wspólnie zdecydujemy, jaka forma pracy jest dla Ciebie najlepsza.