Poznawanie ludzi przez internet – wady i zalety

  • Published
  • Posted in artykuł
  • 8 mins read

Znalezienie nowego partnera/ nowej partnerki jest wyzwaniem dla wielu singli i singielek, a ograniczenia związane z pandemią jeszcze bardziej skomplikowały randkowanie. Aplikacje i serwisy randkowe od wielu lat zajmują jedno z czołowych miejsc, jeśli chodzi o poznawanie nowych ludzi przez internet, a przymusowa izolacja spowodowała ich prawdziwy boom. Tinder w 2020 roku był najczęściej pobieraną aplikacją randkową na świecie, a w marcu 2020 roku odnotował trzy miliardy przesunięć w ciągu jednego dnia – i od tego czasu pobił ten rekord ponad 100 razy!

Sposoby na poznawanie ludzi przez internet

Chcesz spróbować randkowania online, ale zastanawiasz się, od czego zacząć? Istnieje wiele witryn i aplikacji randkowych. Wszystko zależy od tego, czy chcesz poznać po prostu nowych ludzi o podobnych zainteresowaniach, osoby do randkowania, czy wreszcie znaleźć idealnego partnera do długoterminowego związku.

Oprócz klasycznych portali, które są na polskim rynku od lat, typu Sympatia, eDarling, Tinder czy Academic Singles, swoją aplikację ma również Facebook, a aktualnie coraz większą popularnością cieszy się Bumble, gdzie możesz zdecydować, czy szukasz partnera(-rki), nowych przyjaciół czy networkingu w zakresie zawodowym.

Nie ma jednej strony/aplikacji, która byłaby idealna dla każdego, dlatego ważne jest, abyś znalazł(a) rozwiązanie najlepsze dla siebie. Kluczem jest przetestowanie kilku opcji. Na początek wybierz 1–4 i sprawdź w ciągu miesiąca lub dwóch, która najbardziej Ci odpowiada. Możesz na stałe być na dwóch portalach, ale raczej ogranicz się do tej cyfry, aby liczba konwersacji nie stała się przytłaczająca.

Jeśli masz środki finansowe, skup się na tych aplikacjach randkowych, które proszą o opłacenie członkostwa. Powód jest prosty – osoby szukające miłości online skłonne płacić serwisowi randkowemu za członkostwo poważniej podchodzą do swojej aktywności w internecie. Nie gwarantuje to oczywiście w 100% dojrzałej postawy, ale może być pomocne.

Wady i zalety poznawania ludzi przez internet

Skoro wiemy już, z jakich portali korzystać, przejdźmy do zalet i wad poznawania ludzi przez internet.

Zalety poznawania ludzi przez internet

Jednymi z ważniejszych zalet randkowania online są wygoda i oszczędność czasu! Taki sposób poznawania nowych ludzi dość łatwo dodasz do swojego życia. Nawet gdy masz bardzo napięty grafik zawodowy lub jesteś rodzicem samodzielnie wychowującym dzieci. W świecie online oszczędzasz czas, pieniądze i energię. Dodatkowo nie odbywasz randek w ciemno z kimś, kto kompletnie do Ciebie nie pasuje.

Aplikacje randkowe zapewniają dostęp do znacznie większej, często nieograniczonej liczby potencjalnych partnerów(-rek) niż tradycje randkowanie, co jest pomocne, szczególnie jeśli szukasz osoby o określonym typie, orientacji, stylu życia i nie bywasz w wielu miejscach, gdzie możesz takie osoby spotkać w sposób tradycyjny. Możliwość filtrowania preferowanego wieku, wzrostu, płci i lokalizacji może bardzo pomóc – takiej funkcji nie ma w prawdziwym życiu. Dodatkowo wiele internetowych serwisów randkowych oferuje różne rodzaje testów osobowości i dopasowywania, które mogą być pomocne w wyborze potencjalnych partnerów(-rek) randkowych, bardziej kompatybilnych z Tobą i Twoimi oczekiwaniami.

Poznawanie nowych osób online to ogromne ułatwienie, szczególnie jeśli jesteś osobą nieśmiałą. Ta forma pozwala na powolne oswajanie się z wychodzeniem ze strefy komfortu, nawet wtedy, gdy towarzyszy Ci lęk przed odrzuceniem.

Dzięki serwisom i aplikacjom masz „niezręczną” pierwszą randkę szybko za sobą, dzięki czemu spotkanie na żywo może przebiegać już w znacznie luźniejszej atmosferze (jest spora przewaga randkowania online nad tzw. speed datingiem). Dodatkowo online możesz zaryzykować zagadanie do kogoś, kogo np. znasz, ale z kim nigdy nie miałaś(-łeś) odwagi porozmawiać.

Wady randkowania online

O ile nieograniczone opcje poznawania nowych osób są niewątpliwą zaletą, o tyle mogą być mylące i przytłaczające. Bez jasnego planu, świadomości swojego wnętrza czy tego, jakie masz w sobie lęki (np. lęk przed bliskością, zaangażowaniem, zranieniem), w świecie online możesz utknąć na etapie poszukiwań idealnego partnera/ idealnej parterki, zamiast rozpocząć kolejny etap z osobami, które już poznałaś(-łeś).

W komunikacji za pośrednictwem komputera/telefonu brakuje informacji i odczuć dostarczanych podczas interakcji twarzą w twarz. W rezultacie może być czasami trudniej właściwie ocenić, czy dana osoba jest dla nas, czy też nie. Dlatego rozmowa online może znacznie mniej stymulować rozwój kolejnych etapów.

Oczywiście największym wyzwaniem randkowania online jest uczciwość. W internecie ludzie mają możliwość bycia kimkolwiek chcą. W łatwy sposób mogą zamieszczać informacje czy zdjęcia niemające nic wspólnego z rzeczywistością – jest to część świata online, której warto być świadomą/świadomym. Nie jest to powód do rezygnacji z niego, ale do zastosowania kilku podstawowych zasad randkowania w sieci.

Jak zniwelować w takim razie wady i potencjalne niebezpieczeństwa internetowego randkowania?

Randkuj online z głową!

Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse sukcesu w randkowaniu online, a przede wszystkim zniwelować frustrację, która niestety również często dopada osoby szukające miłości przez internet, warto przyjąć kilka zasad.

Pisz prawdę o sobie

Szukasz osoby, która Cię polubi i zakocha się w Tobie, a nie w wyobrażeniu o Tobie! Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na dobrze rokującą internetową znajomość, poświęć chwilę, aby uporządkować swoje zainteresowania, wartości, to, co cenisz, i to, czego nie akceptujesz w partnerze/partnerce i związku. Twój profil ma za zadanie przyciągnąć właściwe osoby, a nie jak największą ich liczbę! Podobnie w drugą stronę – zwracaj uwagę, co na profilu innej osoby jest zupełnie niezgodne z Tobą i Twoimi wartościami.

Unikaj negatywizmu

Staraj się nie pisać: „Jestem zmęczona grami, jeśli szukasz tylko zabawy/seksu, nie pisz do mnie” itp. Skup się na tym, czego pragniesz, nie na tym, czego nie chcesz. Dodatkowo treści negatywne informują o Twoich frustracjach i niezaleczonych doświadczeniach z przeszłości. Jeśli rzeczywiście takie masz, to warto zająć się na początek sobą i swoją przeszłością, czyli prawdziwymi blokadami na drodze do szczęśliwego związku. Sprawdź w tym celu 5 kroków do szczęśliwego związku.

Jedna godzina dziennie na przeglądanie profili i odpowiadanie na wstępne wiadomości wystarczy!

To moja sugestia, ale oczywiście decyzja należy do Ciebie. Jest to szczególnie ważne, gdy maile, SMS-y, rozmowy telefoniczne z daną osobą są dla Ciebie strzałem w dziesiątkę i kontakt, pomimo braku spotkania na żywo, jest na tyle częsty, że zaczynasz się przyzwyczajać. Budowanie przywiązania przed spotkaniem na żywo jest jednym z najczęstszych powodów rozczarowań i frustracji w randkowaniu online.

Nie zawsze warto odpisywać

Jeśli ktoś ignoruje Twoją wiadomość, nie ponawiaj zapytań. Nie reaguj również na agresywne komentarze lub te o podtekście seksualnym.

Zawsze (jeśli to możliwe) staraj się jak najszybciej spotkać na żywo

Ustal sam(a) ze sobą maksymalny czas utrzymywania relacji wyłącznie online. Moja sugestia – nie dłużej niż 3 miesiące. Znacznie wcześniej postaraj się przejść z komunikacji online na rozmowy telefoniczne, a najlepiej wideo. Jeśli ktoś nie chce czatu wideo lub rozmowy przez telefon, jest to pierwszy sygnał, że możesz mieć do czynienia z oszustem (tzw. catfish). Oczywiście dostaniesz szereg wyjaśnień: harmonogram jest zasypany spotkaniami, podróż lub wizyta u rodziny, choroba itp. Niezależnie od podanej wymówki wielokrotne odrzucenie spotkania wizualnego lub dźwiękowego jest największym ostrzeżeniem w świecie online.

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz przygodę z randkowaniem online, czy korzystasz z aplikacji już od jakiegoś czasu, zawsze ważne jest, aby priorytetowo traktować swoje bezpieczeństwo. Nawet jeśli w internecie ktoś wydaje się idealny, a Wasze rozmowy bardzo intymne, to kiedy zdecydujesz się na pierwszą randkę na żywo z tą osobą, daj znać komuś bliskiemu o spotkaniu. Nie korzystaj z opcji podwiezienia, odprowadzenia przez tę nowo poznaną osobę.

Podsumowanie

Randki online warto postrzegać jako jeden z wielu sposobów poznawania ludzi, ale nie jedyny. Korzystanie z aplikacji randkowych to świetne źródło poznania nowych osób, niedostępnych w Twoim zasięgu na co dzień. Pamiętaj, że głównym celem jest spotkanie twarzą w twarz. Mając to na uwadze, nie utkniesz w niekończących się rozmowach z osobami, które tak naprawdę nie są gotowe na związek.

Jeśli poczujesz przytłoczenie dostępem do zbyt wielu opcji, znajdź sposób, aby je zawęzić. Jedni są w stanie kontaktować się z kilkoma osobami naraz, inni maksymalnie z trzema lub jedną.

Randki mogą być zabawnym i ekscytującym czasem, mogą przekształcić się w znaczące relacje, jeśli tylko będziesz pamiętać, że nawet w świecie realnym czasami trzeba pocałować kilka żab i nie dasz się pokonać frustracji oraz nierealnym założeniom.

Zastanawiasz się, jak przygotować profil, który będzie przyciągał jak najwięcej właściwych dla Ciebie osób i odrzucał te nieodpowiednie? Możemy go wspólnie przygotować z pomocą sesji Quick Fix – randki online (video + e-book) – sprawdź szczegóły.