Być może przenigdy nie chcesz wrócić nawet do luźnej znajomości z eks, ale jest też całkiem prawdopodobne, że w Twojej przeszłości był ktoś, z kim do tej pory Ci się wydaje, że masz niedokończone sprawy, lub do kogo nadal żywisz silne uczucia.
Zastanawiasz się, czy warto wrócić do eks? Odpowiedź jest indywidualna, dość złożona i warto wziąć pod uwagę wiele czynników, zanim podejmiesz finalną decyzję!
W tym artykule nie znajdziesz prostej odpowiedzi „tak” lub „nie”. Nie będę też próbowała Cię przekonać, że „eks jest właśnie eks z jakiegoś powodu” lub że powinieneś/powinnaś bezwzględnie dać swojemu byłemu związkowi kolejną szansę. Zamiast tego znajdziesz tu informacje, które – mam nadzieję – pomogą Ci podjąć właściwą dla Ciebie decyzję.
Powrót do eks – dlaczego chcemy wrócić do byłego partnera?
Badania pokazują, że prawie 50% par wraca do siebie w ciągu kilku miesięcy od zerwania i 15–20% par wraca do siebie nawet po długim okresie od rozstania (Morgan A. Cope, Brent A. Mattingly, Putting me back together by getting back together: Post-dissolution self-concept confusion predicts rekindling desire among anxiously attached individuals, SAGE Publications 2013–2020). Czy powrót ma sens?
Dla części par tak – część par, która wróciła do siebie, została razem. Dla innych powrót bywa chwilowy. Różnica między parami – tymi, które ze sobą zostały, i tymi, które zdecydowały się na ponowne rozstanie – tkwi w powodach powrotu.
Dlaczego chcesz odzyskać swojego/swoją eks?
Na początek kilka pytań do Ciebie. Liczą się tylko szczere odpowiedzi!
- Czy chcesz odzyskać eks, ponieważ z perspektywy czasu widzisz, że Wasz związek był wyjątkowy i łączyła Was prawdziwa miłość, i wierzysz, że z innym podejściem dacie radę zbudować dobry związek?
- Chcesz odzyskać eks, ponieważ dokucza Ci samotność i masz w sobie lęk, że nie znajdziesz nikogo innego i już zawsze będziesz sam(a)? Jak wysoko oceniasz swój lęk?
- Jesteś świeżo po rozstaniu, czujesz dużo smutku, tęsknisz do swojego byłego partnera/ swojej byłej partnerki i nie możesz się pogodzić z Waszym rozstaniem?
Jeśli odpowiedziałaś(-łeś) twierdząco na pytanie nr 2 lub 3, warto przed podjęciem decyzji o powrocie poświęcić trochę czasu na przepracowanie rozstania – tu znajdziesz wskazówki, jak się pozbierać po rozstaniu.
Twierdzące odpowiedzi na drugie i trzecie pytanie nie powodują, że nie możesz rozważyć powrotu, ale dobrze jest się najpierw upewnić, że nie podejmiesz tej decyzji wyłącznie na podstawie strachu i naturalnej początkowej tęsknoty. Brak kontaktu po zerwaniu to dobry sposób na zdobycie perspektywy i zajęcie się sobą i własnym wnętrzem.
Czy powrót do byłego/byłej jest możliwy?
Tak, ale najlepiej, żeby powodem odzyskania byłego partnera/ byłej partnerki była wiara, że jest w Was rzeczywiście potencjał na zbudowanie szczęśliwego związku. Oczywiście sam potencjał nie jest gwarancją, ale gdy dajesz sobie nową szansę, masz tylko potencjał. Jeśli znasz już odpowiedzi na pytania, dlaczego chcesz wrócić, to teraz warto przeanalizować, jaki był powód rozstania.
Co było powodem rozstania z byłym?
Rozważając opcję powrotu, nie możesz pominąć powodów, dla których doszło do rozstania, dlatego odpowiedz szczerze na poniższe pytania:
- Czy zerwanie nastąpiło z powodu kłótni/nieporozumień, które non stop powtarzały się pomiędzy Wami?
- Czy powodem zakończenia związku była zdrada/niewierność?
- Czy Wasz związek się rozpadł, ponieważ jedno z Was lub obydwoje nie byliście gotowi na kolejny etap?
- A może powodem zakończenia związku było poczucie nudy i oddalenia? (Więcej o wypaleniu w związku znajdziesz w artykule Rutyna w związku).
Kiedy powrót ma sens?
Zrozumienie prawdziwego powodu zerwania jest kluczowe, aby powrót miał sens.
Jeśli po Twojej stronie w przeszłości nie było gotowości na związek, zanim podejmiesz jakiekolwiek działania, zastanów się, co się zmieniło, że czujesz się gotowy/gotowa? Czy udało Ci się np. uzdrowić w sobie swoją niedostępność emocjonalną przez ten czas, kiedy nie byliście razem?
Gdy przyczyną były różnice zdań, zła komunikacja, czy wiesz, jak chcesz sobie z tym radzić w nowym rozdaniu? Co poprawiłeś(-łaś) w swojej komunikacji? Według Johna Gottmana ponad 69% konfliktów pomiędzy parami pozostaje nierozwiązanych, a to, nad czym mogą pracować, to sposoby radzenia sobie z różnicami.
Jeżeli powodem była zdrada, czy jesteś gotowa(-wy) wybaczyć? Czy będziesz w stanie zaufać ponownie?
Wracanie do tego samego schematu, bez zmian w sobie, to liczenie na cud. Warto przemyśleć, czy naprawdę dajecie sobie realną szansę na nowy początek. Sporo par twierdzi, że dało sobie wiele razy szansę i nie wyszło. W rzeczywistości nigdy nie dali sobie prawdziwej drugiej szansy, utknęli w schemacie czekania na cud, wiary, że ich związek zmieni się sam, dzięki powrotom do romantycznych uniesień!
Kiedy nie warto wracać do byłego partnera?
Zastanawiasz się, w jakich okolicznościach powroty łączą się z największym ryzykiem niepowodzenia? Odpowiem Ci – wtedy, gdy powrotu chce tylko jedna strona i przekonuje na siłę drugą!
Są rzeczy, które można naprawić, i są rzeczy, których zmienić się nie da. Nie da się zmienić na siłę drugiego człowieka i nie da się za niego wykonać pracy nad sobą!
Możesz chcieć wykonać pracę potrzebną do naprawienia swojego zachowania, ale to, czy Twój ekspartner/ Twoja ekspartnerka wykona pracę po swojej stronie, zależy wyłącznie od niego/niej. Warto pamiętać, że zmieniamy się realnie dla siebie, kiedy sami tego pragniemy, a nie dlatego, że ktoś inny oczekuje od nas zmian.
Podsumowanie
Decyzja o powrocie jest indywidualna. Jeśli pomimo pracy nad sobą nadal tęsknisz do eks i widzisz szansę na szczęśliwy związek, warto podjąć wyzwanie. Czy możesz doświadczyć ponownego rozczarowania? Tak! Czy możecie przy kolejnym podejściu zbudować szczęśliwy związek? Tak! Decyzja należy do Ciebie.
Jeśli potrzebujesz wsparcia, skorzystaj ze wstępnej konsultacji.
Potrzebujesz pomocy?
Skorzystaj z darmowej konsultacji. Podpowiem, jakie powinny być kolejne kroki w Twojej sytuacji i wspólnie zdecydujemy, jaka forma pracy jest dla Ciebie najlepsza.