Poczucie pustki, wypalenie, brak zmian, pomimo pracy nad sobą? Poznaj przyczyny.

  • Published
  • Posted in artykuł
  • 5 mins read

Poczucie pustki, wypalenie, brak jasności co dla nas najważniejsze, powtarzające się schematy, których nie chcemy.
Często powodem może być brak jasności, na najgłębszym poziomie, „Kim jesteś”, podejmowanie pracy nad sobą z pominięciem rozpoznania siebie, zdobyciu wiedzy o sobie.

Samoświadomość – czym jest?


Wiedza o tym, kim jesteś, jest absolutnym fundamentem do spełnionego życia. Dlaczego? Bo jeśli nawet bierzesz odpowiedzialność i podejmujesz działania, ale robisz to, nie na swoich warunkach, to doprowadzi Cię to do zmęczenia, napięć, poczucia pustki, czy wypalenia.
Wiele z nas chce zmian, więcej pieniędzy, szacunku, miłości i więzi, ale często nie jesteśmy w pełni świadomi i uczciwi co do tego, gdzie obecnie się znajdujemy. Mówiąc prościej, jeśli czegoś nie widzisz tu i teraz, nie możesz nic z tym zrobić. Kiedy uświadomisz sobie kim jesteś , masz wybór. W wyborze leży twoja moc. Czy są obszary których możemy od wielu lat nie zauważać? Tak.

Samoświadomość – obszary

Aby zbudować samoświadomość musisz zrozumieć jaki jest mechanizm twoich myśli, schematów, nawykowych zachowań. To punkt wyjścia do namacalnych zmian w Twoim życiu.

  • Osobowość / temperament

Wiele cech osobowości jest wrodzonych i dość stabilnych w czasie. Rodzisz się z zestawem proto umiejętności i skłonnością do łatwego uczenia się pewnych rzeczy. Podczas gdy innych umiejętności musisz nauczyć się z większym trudem, chociaż nie jest to niemożliwe.
Temperament jest bardziej używany w konotacji biologicznej/systemu nerwowego. Osobowość to mieszanka twojego temperamentu z cechami wyuczonymi, nabytymi.

  • Wartości, cel /wizja życia

Twoje wartości są integralną częścią Ciebie i są ściśle powiązane z Twoim życiowym celem. Kiedy żyjesz zgodnie ze swoimi wartościami czujesz spokój i pełnię. Kiedy Twoje życie jest dalekie od Twoich prawdziwych wartości możesz odczuwać wypalenie, pustkę, brak sensu, brak decyzji co jest dla Ciebie ważne. Często żyjemy wartościami innych, tym co inni narzucili nam jako ważne – określone wykształcenie, pozycja zawodowa, określony model rodziny.

  • Umowy nieświadome, podświadomość , „cień”

Kluczowy obszar w zrozumieniu siebie to rozpoznanie swoich tzw. nieświadome umowy, zgodnie z którymi żyjesz. Nieświadome umowy to przekonania lub zachowania, które działają na autopilocie! Światopogląd, którego nie kwestionujemy, wyniesiony od rodziny, społeczeństwa, instytucji, przyjaciół. Umowy te często nie są spójne z naszymi świadomym pragnieniami (np. możesz pragnąć szczęśliwej rodziny, ale na poziomie głębokim mieć lęk przed bliskością/lęk przed porzuceniem, który skutecznie może blokować w Twoim życiu doświadczenie szczęśliwej rodziny.)
To kim jesteś i co robisz tu i teraz, zależy od twojej przeszłości, od definicji siebie i świata nabytej w przeszłości a nie od twoich dzisiejszych świadomych wyborów.

Świadomość siebie – 3 poziomy

Aby zbudować samoświadomość i dzięki temu mieć szansę na realne zmiany zacznij do zrozumienia jaki na dziś dzień masz schemat myślowy.

Przebudzony, ale nieświadomy
Stan w którym żyjemy, bez głębszej refleksji. Nie zastanawiamy się za bardzo nad tym co nas otacza, nad naszą postawą, naszymi wyborami. W tej opcji często przyjmujemy“zasadę” jakoś to będzie, jakiś musi się ułożyć. się na tym, że cały czas z tym samym można powtarzać te same błędy, przyciągać podobne sytuacje.

Pół – świadomy
Stan, gdy zastanawiamy się nad sobą, otoczeniem ale skupiamy się tylko na tym co widoczne na pierwszy rzut oka i zupełnie pomijamy, że pod powierzchnią, może być znacznie większy problem (pomijamy istnienie podświadomości). W tej opcji nadal możemy pomimo pracy nad sobą lepiej radzić sobie z wyzwaniami, ale nadal doświadczać podobnych, niechcianych sytuacji.

Świadomy (świadomy dużego obrazu)
Stan, w którym zaczynamy pokornie rozumieć, że “nie wiem, czego nie wiem”. Moment, kiedy zdajemy sobie sprawę, że może być coś więcej niż to co widzę, lub rozumiem świadomie w danym czasie. Zaczynamy być świadomi tego, że nasze opinie, przekonania, postawy, są tylko naszą interpretacją otaczającej nas rzeczywistości, a niekoniecznie, obiektywną, jedyną prawdę. Na tym etapie zdajemy sobie sprawę, że musimy wiedzieć więcej o tym, co jest „pod powierzchnią”, zanim podejmiemy decyzję o naszej przyszłości – czyli zaczynamy rozumieć, że obok świadomości – jest podświadomość i to ona odgrywa kluczową rolę w naszym życiu.

Podsumowanie

Na ile znasz siebie? Jeśli chcesz zacząć porządkować wiedze o sobie, zacznij od temperamentu, a jako krok nr 2 zapoznaj się z koncepcją podświadomości.

Jeśli potrzebujesz wsparcia i wiedze o sobie chcesz uporządkować z moją pomocą zapisz się na wstępną bezpłatną konsultację. Wspólnie uporządkujemy brakujące elementy w Twojej historii abyś mogł/mogla zacząć żyć życiem jakiego pragniesz.

Dodaj komentarz