Brak bliskości, kończenie związku po kilku miesiącach. Emocjonalna niedostępność – przyczyny i jak sobie z tym radzić!

 • Published
 • Posted in artykuł
 • 7 mins read

Często słyszymy słowa, że ktoś jest niedostępny emocjonalnie podczas randkowania lub w stałym związku, ale co to tak naprawdę oznacza? Może ktoś ci powiedział, że zawsze kończysz z ludźmi niedostępnymi emocjonalnie i próbujesz zerwać ze schematem ale nie wiesz jak? Może po prostu podejrzewasz, że osoba z którą randkujesz może być niedostępna emocjonalnie. W tym wpisie przedstawię Ci to, co musisz wiedzieć w tym temacie!

Emocjonalna niedostępność – czym jest

Klasycznie w temacie niedostępności, częściej pisze się o mężczyznach. Blogi, książki, porady częściej kierowane są do kobiet. Jest to błąd. Niedostępność emocjonalna, nie ma płci i może w takim samym stopniu dotyczyć każdego. Zachowania unikowe częściej mogą dotyczyć mężczyzn i prawdopodobnie dlatego tak ten temat jest opisywany.

Bycie emocjonalnie niedostępnym oznacza niepełną obecność emocjonalną – spektrum jest szerokie od całkowitego unikania bliskości, po unikanie określonych obszarów, np. niechęć do pokazania swoich słabości. Bycie emocjonalnie dostępnym dla partnera i umiejętność wyrażania emocji to dwie różne rzeczy. Można mieć umiejętność nazywania emocji i nadal nie być dostępnym emocjonalnie.

Niedostępność emocjonalna to mechanizm dystansujący. To sposób na ukrycie się, aby nigdy nie ryzykować odrzucenia. To sposób na odrzucenie drugiej osoby, zanim ona odrzuci ciebie.

Jak rozpoznać osobę niedostępną emocjonalnie

Tymczasowa niedostępność dotyka nawet najbardziej emocjonalnie zdrowych osób, ponieważ gdy wydarza się coś traumatycznego, takiego jak rozstanie, doświadczenie fizycznie i/lub psychologicznie niszczące, czy strata bliskiej osoby przez śmierć, zamykamy się jako naturalny mechanizm obronny.

Nawykowa niedostępność oznacza najczęściej styl emocjonalny wyuczony od dzieciństwa albo, powstały w skutek bolesnego doświadczenia, które spowodowało, że zmieniliśmy sposób postrzegania siebie i relacji, a tymczasowa niedostępność, stała się drugą naturą i ma niszczący wpływ a na relacje międzyludzkie.

Jeśli chodzi o niedostępność emocjonalną, nie ma jednego schematu dla wszystkich. Są osoby emocjonalnie niedostępne, które zachowują się biernie i są takie, które zachowują się konfrontacyjnie.

Sygnały w stałym związku

Najczęściej o osobach niedostępnych emocjonalnie mówi się w odniesieniu do problemów z określeniem, deklaracją itp. Tak, są to zachowania, które dotyczą etapu randkowania o czym w kolejnym akapicie. Inne postawy są charakterystyczne dla związków długoletnich. Oto kilka znaków, że jesteś w długoterminowym związku z emocjonalnie niedostępną osobą:

1. Unikanie konfliktów. Czasami dostaniesz przestrzeń aby wyrazić, co czujesz, ale nie otrzymujesz wymiany, jak się czuje druga strona. Inna forma – odcienie, unikanie rozmowy.

2. Przerzucanie winy, unikanie odpowiedzialności.

3. Bycie nieobecnym. To może dotyczyć chęci spędzania dużej ilości czasu samej/samemu lub bycie obecnym fizycznie, ale pogrążonym we własnych myślach/świecie. Częste używanie wymówki bycia introwertykiem, aby uzasadnić swoje zachowanie. Pamiętaj introwertycy to ludzie, którzy regenerują się emocjonalnie, gdy są sami, ale bycie introwertykiem nie oznacza bycia antyspołecznym.

4. Brak zdecydowania w podejmowaniu decyzji, dzięki temu unikanie odpowiedzialności.

5. Brak lojalności. Emocjonalnie niedostępny partner/-ka nie chce cię obronić, ponieważ to wymaga zaangażować się w konflikt i uczynić cię swoim priorytetem. Najczęściej partner/-ka pozostaje neutralna lub, przyjmują stronę osoby, która Cię atakuje.

6.Gniew/złość/obrażenie/ urażenie nieproporcjonalne do sytuacji. Emocjonalnie niedostępna osoba wykorzystuje ten stan, aby zbudować wokół siebie obronną ścianę i się oddalić.

8. Brak intymności fizycznej, która w długoletnim związku jest budowana na bliskości emocjonalnej partnerów.

9. Częsty problem z nadużywaniem substancji/ uzależnienia, które pozwalają odciąć się od swoich emocji.

Sygnały podczas randkowania /wczesne etapy relacji

Bycia emocjonalnie niedostępnym nie jest jednowymiarowe. To mechanizmy obronne, które mogą zmieniać się wraz z wiekiem, doświadczeniami, czy pracą nad sobą. Poniżej kilka sygnałów, że możesz randkować z osobą niedostępną emocjonalnie:

 1. Chaotyczność/brak regularności kontaktu, często po byciu otwartym i dostępnym na początku, lub utrzymywanie bardzo rzadkiego kontaktu pomimo, że relacja trwa od wielu tygodni/miesięcy.
 2. Brak znajomości rodziny/przyjaciół (po kilku miesiącach randkowania, na początku jest to naturalne).
 3. Spowolnianie zaangażowania, przechodzenia do kolejnych etapów w relacji.
 4. Rozmawianie o pieniądzach w surowy lub krytyczny sposób, niechęć do wydawania pieniędzy na relację.
 5. Unikanie bliskości.
 6. Podkreślanie nadmierne swojej niezależności/zalety bycia samej/samemu. Emocjonalnie dostępne osoby, nie przekonują innych o swojej niezależności non stop.
 7. Brak inicjatywy co do spotkań, spędzania czasu.
 8. Nie uwzględnianie partnera/-ki przy podejmowaniu decyzji.
 9. Częste przechodzenie od zainteresowania i zaangażowania do braku kontaktu.
 10. Mówienie o przyszłości bez osadzenia planów w czasie (dotyczy relacji ze stażem ponad 6 miesięcy).
 11. Unikanie konfliktów lub głębszych rozmów w ogóle. Bycie autentycznym i prawdziwym może zbliżyć parę do siebie, a bliskości osoba niedostępna unika najbardziej.

Powody niedostępności emocjonalnej

Niedostępność emocjonalna może mieć różne korzenie, na które wpływ mogą mieć czynniki indywidualne, rodzinne i kulturowe. Oto kilka potencjalnych źródeł emocjonalnej niedostępności:

 1. Styl przywiązania: kształtuje się w dzieciństwie i może mieć znaczący wpływ na dostępność emocjonalną w życiu dorosłym. Osoby o unikowym stylu przywiązania mogą mieć trudności z tworzeniem bliskich więzi emocjonalnych lub otwartym wyrażaniem swoich emocji.
 2. Trauma: znęcanie się emocjonalne lub fizyczne, zaniedbanie lub inne niekorzystne doświadczenia, może prowadzić do emocjonalnej niedostępności w wieku dorosłym. Trauma może wpływać również na zdolność regulowania emocji i tworzenia zdrowych relacji.
 3. Problemy ze zdrowiem psychicznym: takie jak depresja, lęk lub zaburzenia osobowości, mogą również przyczyniać się do emocjonalnej niedostępności. Warunki te mogą utrudniać wyrażanie emocji lub łączenie się z innymi na poziomie emocjonalnym.
 4. Normy kulturowe lub społeczne: niektóre kultury lub społeczeństwa mogą traktować priorytetowo powściągliwość emocjonalną lub postrzegać wrażliwość emocjonalną jako słabość.
 5. Osobiste przekonania lub wartości: takie jak znaczenie niezależności lub samowystarczalności, mogą prowadzić niektóre osoby do przedkładania własnych potrzeb emocjonalnych nad potrzeby partnera.

Podsumowanie – dalsze kroki

Niedostępność emocjonalna jest złożona i może mieć wiele korzeni. Zrozumienie tych korzeni może pomóc zidentyfikować podstawowe problemy i pracować nad budowaniem zdrowszych, bardziej satysfakcjonujących relacji.

Bycie emocjonalnie niedostępnym to reakcja, odpowiedź na ból, strach, zranienie. Rozpoznanie korzeni, radzenie sobie z bólem i radzenie sobie ze swoim lękiem może pomóc ci stać się emocjonalnie zdrowym/dostępnym. Stajemy się emocjonalnie niedostępni, ponieważ tak czujemy się bezpieczniej. To mechanizm obronny. Emocjonalna niedostępność nie polega na niemożności wyrażenia emocji. Emocjonalnie niedostępne osoby mogą być wściekłe, gorzkie, zazdrosne, szczęśliwe i spokojne. Mogą doświadczać i wyrażać różnorodne emocje. To, czego nie są w stanie zrobić, to pozwolić sobie na pełne otwarcie, na ryzyko odmowy/odrzucenia.

Jeśli potrzebujesz wsparcia skorzystaj ze wstępnej konsultacji – https://aniaosiecka.pl/umow-spotkanie/. Mój program pracy Brakujący Element adresuje temat niedostępności emocjonalnej i pracy nad tym aby móc budować intymność w swoich związku.

Dodaj komentarz