Niedostępność emocjonalna. Jak rozpoznać niedostępną osobę?

  • Published
  • Posted in artykuł
  • 4 mins read

Często słyszymy słowa, że ktoś jest niedostępny emocjonalnie podczas randkowania lub w stałym związku, ale co to tak naprawdę oznacza? Może ktoś ci powiedział, że zawsze kończysz z ludźmi niedostępnymi emocjonalnie i próbujesz zerwać ze schematem ale nie wiesz jak? Może po prostu podejrzewasz, że osoba z którą randkujesz może być niedostępna emocjonalnie. W tym wpisie przedstawię Ci to, co musisz wiedzieć w tym temacie!

Emocjonalna niedostępność – sygnały

Emocjonalna niedostępność ma miejsce, gdy jeden lub obydwoje z partnerów, nie jest w stanie lub nie chce w pełni zaangażować się emocjonalnie. Może przybierać różne formy inne w związku wieloletnim, inne na początku relacji.

Sygnały w stałym związku

  1. Brak wsparcia emocjonalnego: brak komfortu, zrozumienia, wsparcia brak rozmów o emocjach, lękach, problemach, ale też marzeniach, czy pragnieniach.
  2. Brak intymności: trudności z więzią fizyczną, co utrudnia budowanie i utrzymywanie intymności w związku.
  3. Trudności z wyrażaniem emocji: problemy z wyrażaniem własnych emocji lub zrozumieniem i reagowaniem na emocje drugiej strony.
  4. Unikanie wrażliwości i emocjonalnej otwartości, co utrudnia budowanie zaufania i intymności emocjonalnej w związku.
  5. Priorytetowe traktowanie innych aspektów życia: przedkładanie pracy, hobby lub innych zajęć nadzwiązek, co prowadzi do braku emocjonalnego zaangażowania i zaangażowania.

Sygnały podczas randkowania /wczesne etapy relacji

  1. Brak konsekwencji w komunikacji – raz szybkie odpowiedzi, innym razem milczenie przez kilka dni.
  2. Unikanie głębszych rozmów.
  3. Unikanie spotkań, rozmów po spędzonym wspólnie czasie, gdzie zrodziła się bliskość emocjonalna.
  4. Brak jasnego nazwania/określenia relacji, pod pretekstem unikania etykiet. Związki mogą przybierać oczywiście różne formy, ale jeśli ktoś odmawia rozmowy o tym, czego oboje możecie od niego oczekiwać, może nie być gotowy na bycie dostępnym partnerem.
  5. Szukanie perfekcji lub wad, u osób, z którymi randkują.
  6. Niespójne zachowanie od ciepłego, otwartego, po zimne, wycofane, które dezorientuje drugą stronę.
  7. Brak pewności czego chcą od związku oraz od osoby, z którą się spotykają

Niedostępność emocjonalna może być spowodowana różnymi czynnikami, w tym przebytą traumą, problemami z przywiązaniem, warunkami zdrowia psychicznego lub po prostu brakiem umiejętności emocjonalnych.

Powody niedostępności emocjonalnej

Niedostępność emocjonalna może mieć różne korzenie, na które wpływ mogą mieć czynniki indywidualne, rodzinne i kulturowe. Oto kilka potencjalnych źródeł emocjonalnej niedostępności:

  1. Styl przywiązania: kształtuje się w dzieciństwie i może mieć znaczący wpływ na dostępność emocjonalną w życiu dorosłym. Osoby o unikowym stylu przywiązania mogą mieć trudności z tworzeniem bliskich więzi emocjonalnych lub otwartym wyrażaniem swoich emocji.
  2. Trauma: znęcanie się emocjonalne lub fizyczne, zaniedbanie lub inne niekorzystne doświadczenia, może prowadzić do emocjonalnej niedostępności w wieku dorosłym. Trauma może wpływać również na zdolność regulowania emocji i tworzenia zdrowych relacji.
  3. Problemy ze zdrowiem psychicznym: takie jak depresja, lęk lub zaburzenia osobowości, mogą również przyczyniać się do emocjonalnej niedostępności. Warunki te mogą utrudniać wyrażanie emocji lub łączenie się z innymi na poziomie emocjonalnym.
  4. Normy kulturowe lub społeczne: niektóre kultury lub społeczeństwa mogą traktować priorytetowo powściągliwość emocjonalną lub postrzegać wrażliwość emocjonalną jako słabość.
  5. Osobiste przekonania lub wartości: takie jak znaczenie niezależności lub samowystarczalności, mogą prowadzić niektóre osoby do przedkładania własnych potrzeb emocjonalnych nad potrzeby partnera.

Niedostępność emocjonalna jest złożona i może mieć wiele korzeni. Zrozumienie tych korzeni może pomóc zidentyfikować podstawowe problemy i pracować nad budowaniem zdrowszych, bardziej satysfakcjonujących relacji. Jeśli potrzebujesz wsparcia skorzystaj ze wstępnej konsultacji – https://aniaosiecka.pl/umow-spotkanie/

W trakcie ustalimy najlepsze podejście dla Ciebie. Trauma/depresja – są to tematy do zaadresowania na terapii i/lub wsparcia lekarza psychiatry.

Dodaj komentarz