Jak i gdzie znaleźć miłość?

 • Published
 • Posted in artykuł
 • 8 mins read

Jesteś aktualnie singlem/singielką i zastanawiasz się, jak w zmieniającej się rzeczywistości znaleźć miłość?

Nie ma wątpliwości, że minione dwa lata bardziej niż kiedykolwiek wcześniej zmusiły wielu singli do ponownego przemyślenia, gdzie poznać nowych ludzi i jakie są ich oczekiwania.

Być może chcesz wiedzieć, czy są konkretne sposoby, które gwarantują sukces w poszukiwaniu miłości? A może się zastanawiasz, czy więcej racji mają Ci, którzy twierdzą, że o ile na wiele obszarów w naszym życiu mamy wpływ, o tyle na znalezienie prawdziwej miłości już nie i miłość po prostu przychodzi sama? Czytaj dalej i sprawdź, jak to jest – czy to Ty szukasz miłości, czy miłość sama Cię znajduje wtedy, kiedy jej właśnie nie szukasz?

Czy warto szukać miłości na siłę?

Na siłę nie warto, ale dobrze jest zrozumieć, co dokładnie masz na myśli, mówiąc: nie będę szukać miłości na siłę. Podejście „znajdziesz miłość, gdy jej w ogóle nie szukasz” może być czasami błędne.

Pepper Schwartz, ekspert ds. relacji i profesor socjologii na Uniwersytecie Waszyngtońskim, zwraca uwagę, że przyjmowanie postawy „przyjdzie, jak nie będę szukać” to trochę, jakby powiedzieć: „znajdę pracę, kiedy jej nie szukam”. Jest to możliwe, ale rzadko się zdarza. W większości osoby, które czekają biernie, aż praca przyjdzie do nich sama, pozostają bezrobotne lub tkwią latami w pracy, z której nie są zadowolone!

Nie chodzi o desperację czy zmuszanie się do relacji, w której nie czujesz się dobrze.

Chodzi o na pierwszym miejscu o zrozumienie, czy jesteś gotowy(-wa) na miłość. Czy są w Tobie blokady (np. lęk przed zaangażowaniem/deklaracją, lęk przed bliskością, lęk, że zawsze będę sam(a), tęsknota za eks), które mogą skutecznie utrudniać poznanie tej właściwej dla Ciebie osoby?

Na drugim miejscu chodzi o tzw. inteligentne randkowanie – czyli danie sobie po prostu szansy na poznanie nowych ludzi!

Gdzie szukać prawdziwej miłości?

Niezliczone historie miłosne w filmach i programach telewizyjnych zaczynają się od niespodziewanego spotkania w księgarni, barze lub parku. Zdarza się to również w prawdziwym życiu! Jedna na pięć osób w wieku od 50 do 64 lat spotkała swojego partnera przypadkowo, będąc poza domem (badania YouGov z 2020 roku).

Miejscem zdecydowanie najpopularniejszym, szczególnie w przedziale wiekowym 18–35 lat, jest internet.

Jak znaleźć miłość w internecie?

Słyszysz tyle samo pozytywnych co negatywnych opinii na temat randkowania w sieci?

Według Match Group, właściciela między innymi aplikacji Tinder, w trakcie pandemii aplikacje randkowe zanotowały ogromny wzrost liczby pobrań i subskrypcji, co jest oczywiście naturalne. Według ich danych ok. 15–20% par poznaje się aktualnie przez internet (dane YouGov).

Jeśli chcesz spróbować randkowania online, ale zastanawiasz się, od czego zacząć, mam dla Ciebie kilka wskazówek!

Istnieje wiele witryn i aplikacji randkowych. Wszystko zależy od tego, czy chcesz poznać po prostu nowych ludzi o podobnych zainteresowaniach, osoby do randkowania, czy wreszcie znaleźć idealnego partnera do długoterminowego związku. Aplikacje randkowe zapewniają dostęp do znacznie większej, często nieograniczonej liczby potencjalnych partnerów(-rek), co jest pomocne, szczególnie jeśli szukasz osoby o określonym typie, orientacji, stylu życia i nie masz za wielu miejsc, gdzie możesz takie osoby spotkać w sposób tradycyjny. Chcesz zacząć randkować online, ale nie masz ochoty dołączyć do grona sfrustrowanych? Sprawdź, jak w 6 krokach stworzyć skuteczny profil online i randkować bez frustracji – Poznawanie ludzi przez internet – wady i zalety.

Jak znaleźć miłość, jeśli nie lubisz randek online? 

Możesz pominąć randkowanie online, wydarzenia dla singli (speed dating, wyjazdy), ale warto się otworzyć na inne miejsca, gdzie możesz poznać pasujące do Ciebie osoby.

Czy można dziś poznać nową osobę poza portalami randkowymi? Oczywiście! Około 18% par deklaruje poznanie się w pracy, kolejnych 18% przez wspólnych znajomych, a poznanie się podczas wyjścia do baru/restauracji deklaruje ok. 15% par. Jeśli randki online nie są dla Ciebie, weź pod uwagę te 3 wskazówki, szukając miłości offline:

 1. Użyj swojej społeczności: swoich przyjaciół, znajomych, sąsiadów. Daj im znać, że jesteś zainteresowana(-ny) poznaniem kogoś nowego!
 1. Dołącz do grup, klubów, organizacji, spotkań w zakresie tematów, które Cię interesują. Wielu singli prowadzi odosobnione życie skupione wokół pracy, domu i małego grona przyjaciół. Uczestnictwo w klubach, grupach, zajęciach, organizacjach charytatywnych to najprostszy sposób, w jaki możesz wykorzystać prawo przyciągania, aby znaleźć osobę dla siebie, robiąc to, co Cię rozwija i sprawia Ci przyjemność!
 2. W dzisiejszym świecie z telefonami komórkowymi, SMS-ami, komunikatorami, e-mailami i aplikacjami łatwo zapomnieć o kontakcie z ludźmi, którzy są tuż przed Tobą! Warto, będąc otoczonym ludźmi, dać sobie szansę na kontakt wzrokowy nie tylko ze swoim smartfonem!

Jak szukać miłości i na co zwracać uwagę – wskazówki 

Zakochanie się może być jednym z najwspanialszych uczuć i doświadczeń. Nic dziwnego, że istnieje niezliczona ilość piosenek, wierszy, powieści, filmów o poszukiwaniu i znajdowaniu miłości. Rzeczywistość nie zawsze jest tak prosta jak pokazana w filmach, nawet gdy randki online są dosłownie na wyciągnięcie ręki.

Poniżej kilka wskazówek dla Ciebie, jeśli jesteś po rozstaniu, rozwodzie, śmierci partnera/partnerki i zastanawiasz się, jak znaleźć miłość.

 • Aby dać sobie szansę na to, czego naprawdę pragniesz, musisz powiedzieć „nie” temu, czego nie chcesz. Proste w teorii, ale niezbyt proste w działaniu. Jeśli chcesz znaleźć swoją prawdziwą miłość, musisz być dostępny(-na) i nie angażować się w relacje, które nie są dla Ciebie odpowiednie. Odpuść relacje, w których tkwisz tylko dlatego, że nie chcesz być sam(a) lub boisz się, że może nikogo innego już nie spotkasz.
 • Randkuj świadomie. Zdobądź wiedzę o sobie, swoich pragnieniach, ale również o ograniczeniach, które mogą drzemać w Twojej podświadomości. Jest wiele prawdy w stwierdzeniu: „nie wiesz, czego nie wiesz”. Często to, co wiemy o sobie, to tylko wierzchołek góry lodowej, a tego, co kryje się pod powierzchnią, nie jesteśmy świadomi.
 • Podejmij inicjatywę i przyjmij odpowiedzialność za swoje życie, uczuciowe również! Nie reaguj tylko na te osoby, które Cię wybierają – taka postawa to prosta droga do osłabienia siebie i swojego poczucia wartości!
 • Balansuj serce z rozumem – ani związek oparty na samym rozsądku, ani na samym pociągu fizycznym nie jest tym, co przynosi długofalowe spełnienie i poczucie szczęścia! Świadome randkowanie obok emocji jest też asertywne, cierpliwe, realistyczne, bazujące zarówno na emocjach, jak i na podpowiedziach rozsądku.
 • Bądź optymistą(-tką) i nie bój się marzyć! Czasem to największe wyzwanie! Wiele osób woli się nie nastawiać pozytywnie, żeby później nie być rozczarowanym. Jest takie powiedzenie o prawie przyciągania, że człowiek dostaje w swoim życiu to, czego wygląda. Pamiętaj o nim!

Jak nie szukać miłości – czego się wystrzegać?

I jeszcze na koniec parę słów na temat największych przeszkód w poszukiwaniu miłości, których musisz się pozbyć:

 1. Niezamknięta przeszłość. Decyzje podejmowane z tęsknoty za byłym partnerem, chęci zemsty lub z poczucia osamotnienia.
 2. Bierne oczekiwanie, że Twoje życie osobiste w magiczny sposób bez wysiłku z Twojej strony się ułoży. Przekonanie, że znalezienie bratniej duszy po prostu się zdarzy, jest jednym z głównych powodów rozczarowań.
 3. Wybieranie tych, którzy są niedostępni! Trzymanie się kogoś, kto nie jest zainteresowany, nie jest przy Tobie lub jest zainteresowany wyłącznie spotkaniami od czasu do czasu, jest szkodliwe! Możesz stracić lata na taką relację i tym samym odbierać sobie szansę na spełniony, szczęśliwy związek!

Podsumowanie

Nie zawieszaj swojego życia w oczekiwaniu na związek. Znalezienie miłości następuje często, gdy oczyścisz przestrzeń w swoim życiu i utrzymasz ją wystarczająco długo otwartą, aby wypełniła się tym, czego naprawdę pragniesz.

Potrzebujesz wsparcia? Zapisz się na wstępną, bezpłatną konsultację!

Potrzebujesz pomocy?

Skorzystaj z darmowej konsultacji. Podpowiem, jakie powinny być kolejne kroki w Twojej sytuacji i wspólnie zdecydujemy, jaka forma pracy jest dla Ciebie najlepsza.