Dlaczego facet zdradza – najczęstsze przyczyny

 • Published
 • Posted in artykuł
 • 9 mins read

Ile procentowo mężczyzn zdradza swoje partnerki? To jedno z najczęściej zadawanych pytań w Google. Ponieważ nie ma powszechnie przyjętej definicji niewierności, szacunki dotyczące jej występowania znacznie się różnią i, wahając się od 26 do 70 procent w przypadku kobiet i od 33 procent do 75 procent dla mężczyzn” („The State of Affairs” Esther Perel) 

Jakie są rodzaje zdrady?

Media społecznościowe w dużej mierze ułatwiają stosunkowo łatwe rozwijanie romantycznego lub erotycznego przywiązania do innej osoby bez żadnego kontaktu fizycznego, a także torują drogę do szybkich fizycznych spotkań offline. Jak wygląda zdrada w obecnych czasach? Poniżej kilka podstawowych kategorii: 

Zdrada emocjonalna

Jest to najczęstszy rodzaj zdrady, przyznaje się do niej ok. 45% mężczyzn i ok. 35% kobiet (badania General Social Survey). Ten rodzaj zdrady polega na głębokim emocjonalnym związku pomiędzy osobą a kimś, kto nie jest jej partnerem. W takim przypadku może nie być w ogóle zdrady fizycznej, ale zaangażowane osoby mają ze sobą głęboką, często intymną komunikację.

Zdrada wirtualna

Wirtualna zdrada to współczesna epidemia, emocjonalny związek rozwijany online. W przeciwieństwie do tradycyjnego romansu zdrada w sieci może wydawać się mniej poważna, ponieważ wszystko dzieje się online. Jak odróżnić internetową relację koleżeńską od zdrady? Musisz przyjrzeć się cechom relacji:

Czy Twój partner/ Twoja partnerka stara się utrzymać to w tajemnicy?

Czy istnieje podtekst seksualny i emocjonalny?

Czy zwierza się tej osobie, aby uzyskać wsparcie emocjonalne?

Zdrada fizyczna

Najczęściej uznawana za zdradę, nawet jeśli inne składowe definicji się różnią.

Mikrozdrada

Za mikrozdradę uważamy flirtowanie z innymi ludźmi w mediach społecznościowych, flirtowanie z kelnerką lub kelnerem w kawiarni, posiadanie profilu randkowego, mimo że jest się w związku, stały bliski kontakt z byłym partnerem (nie dotyczy, kiedy dzielą się opieką nad dziećmi). Nazywana jest mikrozdradą, ale dla części osób takie zachowanie może być zupełnie nieakceptowalne.

Zdrada przedmiotowa

Pojawia się, gdy partner staje się obsesyjnie zainteresowany czymś poza związkiem. Może to być hobby, pomysł lub w wielu przypadkach pornografia.

Dlaczego mężczyźni zdradzają swoje partnerki?

Jeśli chodzi o psychologię zdrady, badania naukowe i doświadczenia kliniczne zidentyfikowały pewne cechy osobowości, które mogą być związane z tym uczuciem. Poniżej kilka z nich (Kenneth Paul Rosenberg – “Infidelity”) 

1. Narcyzm/cechy narcystyczne – zawyżone poczucie własnej wartości i stawianie własnych potrzeb na pierwszym miejscu.

2. Brak empatii — niemożność zrozumienia emocji/potrzeb drugiej osoby.

3. Wielkość — przecenianie swojej atrakcyjności i swoich umiejętności, zwłaszcza seksualnych 

4. Bycie impulsywnym – podejmowanie ważnych decyzji, z poważnymi konsekwencjami pod wpływem emocji 

5. Poszukiwaczem nowości lub mocnych wrażeń 

6. Unikowy stylu przywiązania — lęk przed zaangażowaniem, oddalenie się w przypadku pojawienia się bliskości emocjonalnej

Zdrada emocjonalna u faceta

O ile zdrada wirtualna jest plaga naszych czasów, o tyle to zdrada emocjonalna jest najbardziej dyskusyjna i wokół niej jest najwięcej niejasności! Kiedy mówimy o zwykłej przyjaźni między kobietą i mężczyzną? Czy mężczyźni i kobiety mogą być tylko przyjaciółmi? Kiedy intymny, nieseksualny związek z kimś innym niż partner kwalifikuje się jako niewierność? 

Oczywiście mężczyźni i kobiety mogą być przyjaciółmi. Mogą być dla siebie wsparciem, ale jest kilka cech, które oddzielają zdradę emocjonalną od przyjaźni: 

 • podkopywanie podstawowego związku w rozmowach, analizach itp.
 • utrzymywanie relacji  w tajemnicy przed partnerką. 
 • częste skargi na swoich romantycznych partnerów. 
 • Relacja konkuruje z relacją pierwotną i ją osłabia.

Zdrada fizyczna u mężczyzny

W zdradzie emocjonalnej częstym motywem jest poszukiwanie wsparcia, bliskości, rozmów, więzi, większego zrozumienia niż w głównym związku. W przypadku zdrady fizycznej najczęstszym powodem jest poszukiwanie nowych wrażeń, urozmaiceń, doświadczeń. Jednak wbrew pozorom w zdradzie fizycznej  nie chodzi wyłącznie o chemię?  Jak zauważa wyżej wspomniany Rosenberg romans zwykle polega na spędzaniu mniej czasu z prawdziwym, żywym człowiekiem, a więcej z osobą, którą wyczarowaliśmy z naszych tęsknot, naszych nadziei, naszych fantazji i lęków. 

Dlaczego faceci zdradzają fizycznie?

Pożądanie często ma więcej wspólnego z twoimi własnymi uczuciami, twoją mentalną reprezentacją innej osoby i kontekstem twojego spotkania niż z pożądaną osobą samą w sobie. Często osoby zdradzające mówią : „Nie wiem – ona po prostu działa na mnie w sposób, w jaki moja partnerka nie potrafi”.  Często w tym aspekcie ignorujemy jednak składowe: adrenalinę związaną z doświadczaniem czegoś nowego, niepewność, atmosferę, muzykę, czy tak banalny dodatek robiący jednak spora różnicę jak alkohol.

Pomijamy wiele aspektów, a pragnienie przypisujemy nowej osobie, porównując ją do znajomej “partnerki”w tzw dresie w domu!  Warto o tym pamiętać, że zdrada jest często bardziej związana z nami i naszym umysłem, niż konkretnie z wybraną osobą! 

Jak poznać, że mężczyzna zdradził – zachowanie faceta po zdradzie

Eksperci twierdzą, że pierwszymi oznakami romansu może być zmiana w nawykach, pewnych utartych zachowaniach na co dzień. Przyjrzyjmy się potencjalnym zachowaniem mężczyzny, który zdradza swoją połówkę.

 1. Zmiany w komunikacji – polegające na m.in zmianie tematu, unikaniu rozmowy, odcinanie, ale też nasilone reakcje emocjonalne, oskarżanie 
 2. Zmiany w wyglądzie, nagłe większe przywiązanie do wyglądu zewnętrznego.
 3. Nowe hobby/zainteresowania pochłaniające duża część czasu.
 4. Nasilona krytyka wobec Twojej osoby – wygląd, zachowanie, praca.
 5. Tajemniczość, usztywnione granice w obszarze rzeczy osobistych 
 6. Brak zainteresowania intymnością.
 7. Oskarżenia o zdradę. 
 8. Nieporozumienia w obszarze finansowym i/lub potrzeba rozdzielenia finansów. 

Nie jest to zamknięta lista, jak również powyższa lista może być sygnałem trudności emocjonalnych partnerki, problemów w pracy, problemami w zakresie poczucia wartości, pewności siebie! Pamiętaj o tym! 

Co czuje facet, który zdradził?

Między zdradzającym a zdradzanym partnerem automatycznie dochodzi do nierównowagi emocji i żadna ze stron nie jest w stanie naprawdę zrozumieć swoich postaw. Część zdradzających mężczyzn odczuwa silne poczucie winy, smutek, ale jest też grupa, która, czuje spełnienie z powodu bycia pożądanym. To co jest najważniejsze to skupienie na sobie, swoich emocjach, nie na analizowaniu partnera. 

Jak nie zostać zdradzoną – jak uniknąć zdrady mężczyzny?

Zastanawiasz się na co zwracać uwagę w swoim związku aby zapobiec zdradzie? Myślę, że to nie najlepsza intencja do dbania o związek! Najczęściej przyciągamy do siebie nasze największe lęki. Warto jednak intencjonalnie wzmacniać swój związek dbając o niego kompleksowo. To co może się tu okazać pomocne to teoria Domu Dobrych Relacji, stworzona przez Johna Gottmana. 

Model DDR służy jako plan, który ma za zadanie pomóc parom pogłębiać ich bliskość, radzić sobie z konfliktami i dzielić się tym, co ma znaczenie dla obojga, indywidualnie i jako pary. 

Istnieje siedem poziomów DDR opisanych w trzech komponentach: System Przyjaźni, System Konfliktu i System Znaczeń

 System Przyjaźni: 

1. Mapa miłości – odnosi się do tego, jak szczegółową mają partnerzy wiedzę o sobie, o swoich zainteresowaniach, myślach, nadziejach, pomysłach, uczuciach, marzeniach itp.  Posiadanie tej mapy to najbardziej podstawowy poziom przyjaźni, który jeśli nie działa dobrze, w związku pojawia się oddalenie i  dystans, które prowadzą do poczucia  wyobcowania.

2. Sympatia i podziw – ten poziom dotyczy zdolności partnerów do zauważania i wyrażania tego, co doceniają w sobie nawzajem, budowania szacunku do siebie. 

3. Zaproszenie do kontaktu – jest to najmniejsza mierzalna jednostka intymności odzwierciedlająca sposób, w jaki partnerzy próbują utrzymać więź na co dzień, jest to zwyczajne dzień dobry, zapytanie o dzień w pracy, podzielenie się przemyśleniami na temat oglądanego programu itp. 

4. Pozytywna perspektywa – czyli poczucie humoru, więź emocjonalna i mniej reaktywności/negatywności w konfliktach. Jest to konsekwencja dbania o 3 poziomy opisane wyżej. 

System Konfliktu: 

5. Zarządzanie konfliktem – co ważne, chodzi o zarządzanie różnicami, nie zawsze o znalezienie kompromisu. Z badań J. Gottmana wynika, że ​​69% problemów par  związanych jest z różnicami w osobowościach indywidualnych, preferencjami stylu życia i różnicami w potrzebach i kompromis w tych przypadkach może być trudny do osiągnięcia. 

6. Życiowe marzenia – poziom, który dotyczy dzielenia się swoimi indywidualnymi pragnieniami, marzeniami i wzajemne wsparcie. 

7. Wspólny cel – ten poziom odnosi się do wytworzenia przez partnerów wspólnych wartości i wyższych celów, które chcą zrealizować jako para. 

Podsumowanie

Chociaż niewierność może być wydarzeniem, które powoduje dramatyczne zerwanie związku,  związki kończą się raczej, gdy pary nie komunikują się otwarcie, gdy zmagają się z brakiem zaangażowania, aby ich małżeństwo/związek działało. Są to problemy, które uniemożliwiają naprawę i pojednanie, nie każdy związek można naprawić, nie każdy też powinno się zawsze za wszelką cenę naprawiać. 

Jednak zdrada bywa złudzeniem. Możemy wierzyć, że jest to droga do odnalezienia  prawdziwej miłości, podniesienia słabnącej  samooceny, czy wypełnienie pustki w obecnym związku.  Jednak bardzo często zdrada finalnie kończy się nie tylko zniszczeniem związku, ale też naszej pewności siebie. 

Potrzebujesz pomocy?

Skorzystaj z darmowej konsultacji. Podpowiem, jakie powinny być kolejne kroki w Twojej sytuacji, i wspólnie zdecydujemy, jaka forma pracy jest dla Ciebie najlepsza.