Twoje życie utknęło w martwym punkcie? Poznaj 7 kroków do odblokowania!

 • Published
 • Posted in artykuł
 • 6 mins read

Czy czujesz, że utknęłaś/utknąłeś w martwym punkcie w życiu osobistym lub zawodowym?  

Czujesz, że powinieneś/powinnaś zacząć działać ale nie masz do tego siły, motywacji, lub po prostu boisz się porażki? Nie jesteś sam/sama! „Utknięcie”/zablokowanie w pewnym momencie życia jest niemal uniwersalnym ludzkim doświadczeniem. Niezależnie od tego, czy chodzi o karierę, związek, czy nawet o określenie kolejnego celu – większość z nas na pewnym doświadcza odczucia zablokowania.

Czym jest zablokowanie?

Zablokowanie/utknięcie możesz w rożny sposób odczuwać w swoim życiu, poniżej kilka przykładowych:

 • Naprawdę czegoś pragniesz, na przykład nowej pracy, związku lub poprawy zdrowia – a potem tracisz motywację, by to zdobyć.
 • Planujesz konkretne kroki, a następnie odkładasz działania za każdym razem do tzw. „jutra”.
 • Analizujesz co mogłoby być lepsze lub inne, ale nie podejmujesz konkretnych działań w kierunku zmian. 
 • Zamartwiasz się co mogą przynieść podjęte działania.

Dlaczego utykamy w życiu – 5 najczęstszych powodów i jak sobie z nimi radzić?

Zastanawiasz się „Dlaczego utknąłem/utknęłam w życiu?” Odpowiedź jest dość złożona. Źródeł zablokowania może być kilka, poniżej kilka najczęstszych:

Negatywne myśli 

Nasze myśli to potężne narzędzie. Mogą nas skierować w kierunku zmian lub zatrzymać, szczególnie te negatywne, które wywołują smutek, niepokój czy lęk. Trudno jest iść naprzód, zmagając się z negatywnymi myślami, a w konsekwencji uczuciami. Nie jest oczywiście rozwiązaniem afirmowanie nieprawdy. Nauczenie się zarządzania swoimi myślami to czasem główny brakujący element sukcesu wielu z nas.

Przytłoczenie/zmęczenie

Możesz być przytłoczony/-a okolicznościami i wydarzeniami życiowymi. Presja, długoterminowy stres, ilośc pracy przerastająca Twoje fizyczne możliwości mogą doprowadzić do „przegrzania” systemu nerwowego. Utrzymywanie układu nerwowego w stanie wysokiej gotowości przez dłuższy czas może zacierać granice między tym, co jest, a co nie jest szkodliwe. Może również doprowadzić do skrajnego zmęczenia. Czasami wsparcie farmakologiczne jest konieczne aby odbudować fundament, który pozwoli ruszyć do przodu. 

Listy pozytywów i negatywów są konkurencyjne

Czasami możesz mieć tyle samo powodów na tak jak i na nie jeśli chodzi o podejmowanie działań w kierunku zmian. Analizowanie sytuacji z poziomu wyłączenie rozumu może doprowadzić Cię do błędnego koła. Warto w tej sytuacji porzucić analizy rozumowe i postawić na wyciszenie. Pozwól aby Twoje wnętrze/ciało podpowiedziało Ci jaka jest właściwa decyzja.  

Brak łączności ze swoimi wartościami, wizją 

Jeśli nie bardzo wiesz jak ruszyć do przodu czasami głównym powodem jest rozłączenie z wartościami, wizją życia jakiego pragniesz czy celem. Codzienne życie pełne utartych schematów, automatycznego działania, może oddalić Cię od czucia tego co jest dla Ciebie najważniejsze. Poświęć nawet 10 minut dziennie na marzenia, przywołaj do siebie obrazy tego co jest dla Ciebie najważniejsze. 

Lęk przed porażką 

Czasem tak już jest, że możesz pragnąć zmian, ale jednocześnie bać się porażki. Czasami nie chcemy podejmować działań, gdyż nie wyobrażamy sobie życia, kiedy okaże się, że nasze marzenia się nie spełniło. Wolimy je mieć, żyć nadzieją na przyszłość, niż radzić sobie z konfrontacją i faktami w teraźniejszości. Jeśli to dotyczy Ciebie pomyśl  czego w przyszłości będziesz żałować bardziej? Żal z niepodjętych działań jest dużo silniejszy, niż radzenie sobie z porażką (Marshall Goldsmith – „The Earned Life” – polecam Ci tą książkę).

7 Kroków do odblokowania Twojego życia

Utknięcie w martwym punkcie może trwać kilka dni, tygodni, ale czasami jest to nawet kilka miesięcy, w skrajnych sytuacjach kilka lat. Nigdy nie nadejdzie odpowiedni czas do zmian, dlatego aby ułatwić Ci wyjście ze stanu zablokowania poniżej kilka praktycznych kroków:

 1. Zacznij odróżniać pasję od celów i marzeń. Pasja to coś co czujesz, coś co powoduje, że czujesz dobra energię, coś czego potrzebujesz aby podjąć i utrzymać działania. Aby wyjść z zablokowania musisz zacząć podejmować działania, które przywracają dobrą energię w Twoim życiu – sposób odżywiania, sen, sport, spotkania z osobami, które Cię wzmacniają, czytanie inspirujących książek itp.
 2. Zrozum dlaczego coś jest dla Ciebie naprawdę ważne, dlaczego czegoś pragniesz, dlaczego konkretny cel/marzenie jest dla Ciebie istotny? Pomyśl jak będzie wyglądało Twoje życie, kiedy tego nie zrealizujesz< nawet nie spróbujesz zrealizować?
 3. Zaakceptuj intencjonalny wysiłek, nie magiczne myślenie. Utrzymanie dobrej energii, łączności ze swoimi celami to intencjonalny wysiłek. Dobra energia, skupienie i dyscyplina nie istnieją bez Twojego intencjonalnego wysiłku. To co jest konieczne to rozpoznanie i usunięcie szkodliwych nawyków, które najczęściej blokują skupienie, działania, dobrą energię w Twoim życiu.
 4. Planuj odpoczynek, relaks w trakcie realizacji/działań, aby nie doprowadzać do przeciążania systemu nerwowego.
 5. Znajdź pomoc – czasem wystarczy pomoc najbliższych, czasem wskazana jest pomoc specjalisty (terapeuta, coach, lekarz), jeśli Twoje zablokowanie trwa dłuższy czas.  
 6. Przestań czekać na lepszy czas, zmianę okoliczności, lepszy nastrój – bardzo często to nic więcej tylko samo-sabotaż. Nie ma dobrego czasu na zmiany.
 7. Skup się tylko na 1 małym kroku/działaniu, nie analizuj wszystkiego, nie przewiduj najgorszego! 

Utknięcie w martwym punkcie jest częścią naszego życia. Mam nadzieję ze te kilka wskazówek pomoże Ci ruszyć z miejsca. 

Potrzebujesz pomocy?

Skorzystaj z darmowej konsultacji. Podpowiem, jakie powinny być kolejne kroki w Twojej sytuacji i wspólnie zdecydujemy, jaka forma pracy jest dla Ciebie najlepsza.