5 zachowań, które niszczą związek, musisz je znać!

  • Published
  • Posted in artykuł
  • 2 mins read

„Akceptujemy taką miłość, na którą naszym zdaniem, zasługujemy” – Stephen Chbosky

Zastanawiasz się dlaczego godzisz się na czyjeś zachowanie, które Cię krzywdzi? Wiesz „logicznie”, że związek nie ma sensu, ale dajesz kolejne szanse?
Każdy z nas ma w swoim wnętrzu definicję miłości, zasługiwania na miłość, wyobrażenie czym ona jest, co musze zrobić, aby utrzymać miłość w życiu – często ta definicja jest nieuświadomiona.

Na czym to polega?

Większość z nas otrzymała mieszane informacje o miłości w dzieciństwie. Byliśmy kochani, ale często nie bezwarunkowo, co dla większości rodziców nie jest zabiegiem celowym. 

Zaprogramowani do miłości warunkowej

Jako dziecko mogliśmy zauważyć, że mama uśmiechała się do nas więcej, kiedy dobrze się zachowywaliśmy, a tata zwracał na nas większą uwagę, gdy mieliśmy dobre oceny w szkole. A nasz najlepszy przyjaciel lubił nas tylko wtedy, jak się z nim zgodziliśmy itp.

Nie zrozum mnie źle – to naturalne i konieczne, aby pokazać dziecku, jak się uczyć, dzielić z innymi, myć zęby, czy przeprosić za złe zachowanie. Jest jednak cienka granica w pokazaniu zasad funkcjonowania, a okazaniu, że nie jesteśmy kochani za to, kim jesteśmy; natomiast jesteśmy kochani za tojak się zachowujemy.

Często jako dorośli ludzie, na bazie wzorca z dzieciństwa, możemy mieć zablokowaną miłość do siebie i innych, i postrzegać bycie kochanym w kilku rolach, a tym samym kilku schematach, w jakich rozumiemy miłość. 

Przygotowałam dla Ciebie krótki przewodnik, aby ułatwić Ci zrozumienie Twoich mechanizmów rozumienia miłości wyniesionych z domu.

Klasyfikacja zgodna z badaniami Roberta Holdena, Ph D.

Sprawdź, który schemat/postawa Cię dotyczy i zacznij stosować afirmację, którą znajdziesz e-booku „Zachowania niszczące miłość i związek” 👇🏼